4 tipy, jak nevyhořet v digitálním světě
Přiznám se, že k napsání tohoto článku mě vedlo to, že jsem téma přehlcení digitálními médii řešila kdysi i ve svém životě. Mnozí to znáte taky. Je to sice výzva, ale představte si sami sebe za 10 let. Jak byste asi vypadali a jak se cítili, kdybyste celou dobu skákali od jedné činnosti k druhé? Co by vám vlastně zbylo z toho krásného života?
Napsala: Barbora Sedláková
Ráno vám na smartphonu zazvoní některá z vašich dříve více, od nastavení na buzení už méně, oblíbených melodií písně, která vás nastartuje do nového dne. Vypínáte budík. Když už máte ten telefon v ruce, všimnete si ikonek v horní liště obrazovky. Maily, zprávy, facebook, instagram a další. Copak ti lidi nikdy nespí? Ze strachu, co vás tam čeká, začínáte den první stresovou chvilkou. Překontrolovat e-maily z práce, jestli vás tam zase nečeká nějaká ta jobovka. Mezitím stíháte v rychlosti projet novinky na facebooku a odepsat na zprávy, které jste nestihli včera. Vždyť neodpovědět někomu z přátel je tak neslušné. A oni vlastně vidí, že jste byli od obdržení zprávy online. Pomalu odkládáte telefon a přesouváte se do kuchyně dát si snídani u tabletu nebo laptopu, kde se v lepším případě podíváte na zprávy nebo novinky, v horším vyřešíte prvních pár e-mailů. Hlavně všechno pěkně rychle zhltnout, ať už jste v práci a stihnete celou tu nálož, co vás tam čeká. „To do list” se prodlužuje každým dnem a s ním sílí i vaše zoufalství, později odevzdanost. Právě takové zaběhlé chování vede u spousty lidí k vyhoření, o kterém mi vyprávějí, když spolu na osobních konzultacích znovu hledáme jejich ztracenou jiskru.
Vědci zjistili, že kontrolujeme e-maily v průměru 36 krát za den. Sílí navíc naše zvyklost „sledovat” několik multimédií zároveň. Jako kulisu pustíte telku, otevřete k ní počítač s několika záložkami na internetu, občas vyřídíte něco na telefonu a při tom všem na vás bliká spousta pohyblivých reklam. Jste neustále unavení a nevíte ani pořádně z čeho. Říkáte si, že už jste na ten multitasking všichni přeci zvyklí. To nemůže být ten pravý důvod únavy. Jenže omyl. Může. Vědci tvrdí, že než se vaše pozornost přesune z jedné věci na druhou, uplyne, a teď se držte, v průměru 9 sekund. Vyděsili jste se? Ještě aby ne. Máte toho tolik na práci, že 9 sekund se zdá být opravdu víc, než vy si můžete dovolit. Jak tedy začít měnit svůj time management a začít být konečně efektivní? Věřte mi, dá se tomu naučit.
Kontrola e-mailů
Snadno se to říká, hůře provádí. Znovu si ale zopakujte, že pokud vám druhý chce něco vážného sdělit, může vám zavolat. Bohatě stačí, když své e-maily překontrolujete jedenkrát za 3 hodiny. Buďte na sebe přísní. Zkuste, co s vámi tato změna udělá.
Udělejte si pořádek ve svém digitálním světě
Pokud jste v úvodu článku aspoň z části poznali i sebe, je jasné, že moderní technologie do vašeho světa prostě patří. Váš počítač, tablet i telefon jsou věci, do kterých koukáte několik hodin denně. Udělejte si proto i v nich pořádek. Vymažte všechno, co už nepotřebujete. Roztřiďte si dokumenty do složek, vyberte si hezké barvy pozadí. Udělejte si čisto na své počítačové ploše.
Zjednodušte si soustředění
Mějte vždy otevřené jen nezbytné množství stránek, programů a dokumentů, se kterými právě v tuto chvíli pracujete. Ne, ani vy nejste superhrdinka, kterou nic nerozptýlí. Věřte mi, facebook, youtube, prográmky, tabulky a kdo ví co na pozadí vás rozhodně neudrží koncentrovanou na práci, kterou zrovna děláte.
Zastavte se
Zkuste se alespoň jednou denně v práci zastavit. Děláte to mimo jiné pro svou dlouhodobou výkonnost. Proto se nestyďte na několik minut zaklapnout počítač, zavřít oči a zhluboka se několikrát nadechnout až do břicha. Soustřeďte se na dech do břicha, hrudníku, pod klíční kosti. Výdech opět břicho, hrudník, klíční kosti. Zkuste si na chvilku uvědomit, co cítíte hmatem, co čichem, jakou chuť máte na jazyku, co slyšíte i co vidíte. Pokuste se zkrátka uvědomit si moment tady a teď. Ideální je, pokud podobné cvičení provádíte denně zhruba po dobu 20 minut. Stačí, když si podobnou meditaci dopřejete v klidu doma nebo si například pravidelně zajdete na lekci jógy nebo meditačních technik. Pokud jste v koloběhu práce polapeni už téměř neovladatelně, vyzkoušejte do začátku například stránku www.donothingfor2minutes.com. Stačí najet na stránku a před vámi se objeví západ slunce. Uslyšíte uklidňující šum moře a zpěv racků a začnete se pomalu uvolňovat. V čem je ta legrace? 2 minuty nesmíte na klávesnici nic napsat, ani pohnout myší. Kdybyste chtěli švindlovat, program vaší aktivitu rozezná a vše se spustí odznova.
Je to sice výzva, ale představte si sami sebe za 10 let. Jak byste asi vypadali a jak se cítili, kdybyste celou dobu skákali od jedné činnosti k druhé? Co by vám vlastně zbylo z toho krásného života? Zkuste si teď dát svých prvních 20 minut klidu a sledujte, co ve vás tento čas otevře.
Pokud si nevíte rady, jak svou roztěkanost zkrotit, neumíte se zastavit nebo odpočívat, ráda se vám budu věnovat v osobních konzultacích, které pomohou zpomalit a zvýšit přitom vaši spokojenost.
Napsat komentář