Jak nezešílet, když se na nás všechno valí
V práci máte plno povinností, nic nestíháte, tolik toho potřebujete udělat a doma na vás čeká partner a děti. Cítíte se bezradná, nevíte, kde začít, úkolů jen přibývá a vy se topíte a ztrácíte.
Nemáte čas sama na sebe a připadáte si, že jdete od jedné povinnosti ke druhé. Kde tedy začít? Jak si užít života a nezbláznit se z toho všeho? Dnes s vámi sdílím praktické rady pro kvalitní a spokojený život.
Rada číslo 1: Zastavte se
Pokud jste pořád v poklusu a neustále někam spěcháte, není možné, abyste z věčného kruhu povinností vystoupila. Abyste mohla cokoli začít dělat jinak, nově, efektivně, je potřeba se zastavit. Všechno odhoďte, vypněte počítač, telefon a na chvíli se ztište. Určitě si říkáte: Ale já přece nemohu všeho nechat a zastavit se. Omyl! Abyste se mohla posunout dál, tento krok udělat musíte. Není nutné, abyste se zavírala na 14 dní do úplné samoty, avšak postačí, když tento krok uděláte alespoň na den či víkend. Vypněte telefon, neodpovídejte na emaily, pošlete partnera na pánskou jízdu a děti dejte k babičce. Pak za sebou zavřete dveře a začněte zhluboka dýchat.
Rada číslo 2: Ujasněte si, co vlastně chcete
Ve chvíli, kdy jste o samotě, začněte sledovat myšlenky, které se vám honí hlavou. Pokud začnete přemýšlet nad tím, že nemáte vyžehlené prádlo, že byste měla začít uklízet nebo něco bohulibého dělat, okamžitě svou mysl zarazte. Právě kvůli těmto modelům u mě končí klientky se syndromem vyhoření, nechutí k životu a únavovým syndromem. Byly přesně jako vy. Také chtěly všechno stihnout, na zklidnění neměly čas a tak je tento tlak jednoho dne dohnal. Takže když podobné myšlenky přijdou, začněte skutečně zhluboka dýchat. Uklidněte se a začněte přemýšlet. Co od života vlastně chcete? Jak jej chcete prožívat? Co přesně vám chybí k opravdovému štěstí a naplnění?
Rada číslo 3: Naučte se prioritizovat
Ve chvíli, kdy se nad svým životem zamyslíte, přijdete na to, kolik zbytečných úkonů v životě děláte. A nebude jich málo. Již od útlého věku nás rodiče učili, abychom byli aktivní a něco dělali. Jenže tato výchovná metoda není příliš efektivní. Neumíme totiž odpočívat a děláme mnoho činností, které nejsou nutné. Sepište si tedy všechny vaše úkoly na papír a začněte se seznamem pracovat. Nikdy si nedávejte za úkol více než čtyři věci. Bylo totiž vědecky prokázáno, že náš mozek stejně více než čtyři věci nezvládne. Tedy pokud chceme dělat věci pořádně a zůstat efektivní. Nebojte se začít škrtat nepodstatné a zbytečné věci, naučte se říkat ne a postupujte podle seznamu priorit. Také se naučte soustředit na to, co je již hotové, namísto toho, co ještě hotové není. Práce vám tak půjde od ruky a budete mít dobrý pocit z výsledku.
Rada číslo 4: Delegujte
Nejste na všechno sama, opravdu ne. Seberte odvahu a řekněte si o pomoc. Požádejte děti, partnera, vaše kolegy v práci a rozložte mezi ně své úkoly. Pokud budete chtít všem požadavkům vyhovět, pořád si sebou ponesete břímě, které bude těžší a těžší. Není nic špatného na delegování druhým. Nechtějte vše vyřešit sama a přijměte také fakt, že jiní mohou věci udělat rychleji, lépe a efektivněji než vy. Jen své povinnosti musíte chtít pustit. Předejdete tak nejen syndromu vyhoření, ale i fyzickému a psychickému kolapsu. Hlavně si však uvědomíte, že život je také o odpočinku a ne jen o povinnostech.
Rada číslo 5: Uvědomte si, že máte své limity
Všechno má své hranice. Včetně vašich možností. Pokud za hranice svých možností často jdete, vaše tělo si přebytek stresu a zátěže ukládá. Tento přebytek se pak projevuje únavovým syndromem, dlouhodobým zhoršením nálady, stavy úzkosti a může vést až k celkovému kolapsu organismu. Nebojte se přiznat si, že je něčeho na vás příliš, že jsou situace, které nezvládáte a naučte se své hranice dát okolí najevo. Pokud máte strach promluvit, bojíte se, že se na vás okolí bude dívat špatně, udělejte s pocity méněcennosti něco dříve, než vám váš organismus vypoví službu.
Ve své praxi se specializuji na témata sebedůvěry, sebepřijetí, kariérního poradenství a work-life balance. Pokud si sama rady již nevíte, jsem tu pro vás.
Čtěte také:
Co dělat, když vás trápí roztěkaná mysl
Nastartujte svou kariéru po mateřské
Napsat komentář