Chorobná žárlivost
Jste žárlivá nebo máte doma žárlivce? Myslíte si, že je to ta pravá láska? Kdy jindy než v tomto případě platí, že opak je pravdou!
Zažíváte, že vám partner kontroluje telefon, bombarduje vás neustálými otázkami, kde jsi byla, co ti říkal, ty se na něj nějak usmíváš, co mezi vámi bylo? Nebo snad samy lustrujete partnerovy kapsy, emaily a po příchodu domů prohlížíte límeček od košile a hledáte rtěnku? Možná takové být nechcete, samy sebe nepoznáváte, ale stále vás něco uvnitř nutí mít toho druhého pod kontrolou? Vědět o každém jeho kroku? Pak máte tu „čest“ s žárlivostí.
Chorobně žárlím – vlastním tě
Chorobná žárlivost je způsobena především touhou vlastnit toho druhého. Čím dál častější jsou případy, kdy se po svatbě partner úplně změní. Důvod spočívá především v tom, že v nás pocit právního svazku vzbudí dojem: „Druhý je jen náš a musí poslouchat.“ Čím silnější je naše touha po vlastnění partnera a jeho kontrole, tím intenzivnější pocit nesvobody v partnerovi vyvoláváme. Jak se pak asi partner bude cítit? Nesvoboda si vždy hledá cestu ke svobodě, proto čím intenzivněji partnera nutíme, aby zůstal, tím spíš odejde.
Proč žárlím?
Touha druhého kontrolovat a vlastnit zpravidla spočívá ve vnitřním pocitu méněcennosti. Nepřipadáme si dost dobří pro to, aby s námi partner zůstal jen tak. Ještě více neuvěřitelné žárlivcům připadá, že by mohli být milováni takoví, jací jsou ve své přirozenosti. Svou vnitřní nejistotu si potřebují navenek upevnit především mocensky, a tak je nejčastějším projevem žárlivosti výčitka, slovní útok, manipulace, vyvolání pocitu méněcennosti ve druhém a v neposlední řadě také fyzické upevnění myšlenky „já jsem tady pánem/paní“.
Méněcennost – častá příčina žárlivosti
Sami často víme, že neděláme dobře a naše chování partnera jen odpuzuje a vzdaluje. Vnitřní touha je však silnější a „nemůžeme si pomoci“. Kde se v nás vzal pocit méněcennosti, který nás nutí vytvářet vztahy, ve kterých nejsme šťastni ani my, ani partner? Odpověď nalezneme v dětství a v rodině. Zeptejte se sami sebe, jak vám rodiče dávali najevo lásku, když jste byli malí, jak přijímali vás a vaše názory? Pokud jste jako děti měli pocit, že máte nedostatek lásky, že o ni musíte bojovat, nebo že v lásce a radosti přijde zrada, zapsaly se vám tyto emoce v mozku jako počítačové programy. Po překonání prvotní zamilovanosti s partnerem se emoční program spustí a způsobí pocity žárlivosti.
Láska vám v žárlivosti pomůže
Svého partnera milujete a uvědomujete si, že žárlivost vede vztah k zániku? Změňte své nastavení. Je možné zbavit se emočních programů, které vás vedou do žárlivých scén. Jestliže vás žárlivost ovládá až chorobným způsobem, vyhledejte si kouče, který vám s odhalením emočních bloků pomůže. Rozhodnutí změnit své nastavení můžete jedině vy sami.
Láska se nedá koupit, vynutit ani přikázat. Jestliže se zbavíte svých negativních emočních vzorců, ucítíte najednou vlastní hodnotu. Nejen že tím poskytnete svobodu sami sobě a svému rozhodování, ale především vedle vás získá pocit svobody i váš partner. Bude-li se partner cítit ve vztahu svobodně, nebude mít potřebu vztah opustit. Naopak, dobrovolně a rádi setrváme tam, kde cítíme volnost a důvěru, neboť jen ten, kdo nás nesvazuje a dává nám prostor, nás skutečně miluje.
Přečtěte si další můj článek: Nevěra a její důsledky
Zkuste chronickou žárlivost vyřešit přímo se mnou: Mgr. Kateřina Matláková
Nesnáším kamarádku mého přítele. Vím že spolu nic nemají, ale nesnesu když je sní. Ona má dlouholetého přítele se kterým jsou šťastní, ale já ji prostě nemůžu slyšet ani vidět! Přítel mi stále opakuje, že miluje jen mě a že se to nezmění, tak ať na ni nežárlím. Nechci aby se náš vztah pokazil.