Co dělat, když se máma plete do výchovy
Máte jasnou představu o tom, jakým směrem byste chtěla vést výchovu svých dětí. Nejste úplně fanouškem televize, počítač pro děti také není samozřejmostí, s dětmi si hrajete a povídáte a nerada jim dopřáváte sladkosti, přeslazené limonády, chipsy a jiné nezdravé věci. Jste prostě moderní máma, která ví, co chce.
Napsala: Hana Wolf, MBA
Dětem se snažíte zábavnou formou dát to, co potřebují a naopak se vyhnout tomu, co pro ně dobré není. Jenže pak přijde vaše máma a všechno, co jste dlouhé měsíce u svých dětí budovala, je najednou během jediného víkendu pryč. Co tedy s tím a jak zvládat vlastní matku?
Stanovte si jasné hranice
Má vaše máma tendenci vás za každou cenu poučovat? Říká vám za každé situace, že vše, co děláte, je špatně, protože ona má v oboru mateřství velké zkušenosti, protože vychovala vás a vaše sourozence? To samozřejmě ano, ale už je tomu také nějaký čas a za tu dobu se spousta věcí změnila. Změnil se životní styl, máme dnes jiné možnosti, než měli naši rodiče a také máme mnohem lepší přístup k informacím. Proto není divu, že na spoustu věcí máme úplně jiný názor, než naši rodiče. A to včetně výchovy. Není tedy důvod cítit se špatně, že chcete věci dělat jinak, nově a po svém. Je určitě dobré si nechat poradit (vaše máma má rozhodně víc zkušeností), ale měla by zde být určitá hranice, kterou si stanovte. Pokud jsou věci, které chcete dělat jinak, než vás nutí máma, klidně jí to řekněte. Přece jen tu hlavní zodpovědnost za děti máte vy a váš partner. A právě vy dva byste si měli určovat, jakým směrem chcete výchovu vést.
Dodržujte pravidla
Nemáte ráda, když vaše máma láduje vaše děti sladkostmi a ještě jim bez problému dává sladkou limonádu s kofeinem, když doma jsou děti zvyklé na vodu? Dovolí vaše máma, aby se děti dívaly na televizi bez ohledu na to, co zrovna dávají? Samozřejmě je dost pravděpodobné, že vaše máma nemá špatný úmysl, svá vnoučata má ráda a chtěla by jim dopřát to, co doma s vámi a partnerem běžně nemají. Je to celkem logické, však si vzpomeňte na své dětství. Taky jste u babičky mohla skoro všechno a vaší mámě to určitě nebylo úplně lhostejné…. No, a dnes se situace obrátila a vy jste v roli matky a vaše máma v roli babičky, která dává najevo svou lásku. Proto nebuďte hrubá a své mamince vysvětlete, že si moc ceníte její pomoci a snahy. Každopádně jasně stanovte pravidla, která byste si přála dodržovat. Vysvětlete mámě, proč nechcete děti přecpávat sladkostmi v podobě nejrůznějších cukrovinek a pamlsků. Zkuste jí navrhnout, že bude tisíckrát lepší, pokud vaše máma s dětmi upeče třeba štrúdl, na který vy nemáte čas. Děti se skvěle zabaví, naučí se novým věcem a pochutnají si na něčem, co vytvořily s pomocí jejich babičky. Mámě tedy vaše postoje vysvětlete, domluvte se na alternativách a ty pak obě následně dodržujte. Vyčistí se mezi vámi vzduch, obě budete vědět, jak s dětmi pracovat a naopak tím ještě prohloubíte vztah mezi sebou.
Navzájem se respektujte
Každá jste jiná osobnost, možná máte i jiný styl přístupu k dětem. To však vůbec není na škodu a naopak to může dětem i velmi prospět. Jak vy, tak vaše maminka, můžete děti obohatit právě svou jedinečností. Pokud si vyjasníte pravidla hned na začátku, může se z vás naopak stát velmi efektivní tým. Vaše máma přece jen o výchově dětí něco ví a svými postřehy vám může ušetřit spoustu energie a úsilí, které možná do některých věcí vynakládáte úplně zbytečně. Navzájem se respektujte a inspirujte. Učte se jedna od druhé. Vy máte lepší přístup k informacím a vaše máma zase letité zkušenosti. Tak obě tyto věci propojte a uvidíte, že vás výchova dětí a sdílení pokroku jenom spojí. Mějte mezi sebou jasná pravidla, ale zároveň nezapomeňte brát výchovu i trochu s lehkostí. Děti jsou přece spontánní a mají rády legraci. Pokud ji budou mít i s vámi i s vaší mámou, tak budou spokojené a veselé. A na tom přece záleží vám oběma.
Chcete se nás na cokoliv zeptat?
Napsat komentář