Co je to vlastně RAW FOOD?
V dnešní době slýcháme pojem raw food čím dál častěji. Je to nový boom doby, který začal hýbat světem nebo návrat k určitým pravidlům stravy, na základě kterých jsme už od malička byli vychováváni?
Já s raw food koketuji již delší dobu. Je to více než rok, co jsem navštívila čtyřdenní kurz zaměřený pouze na tuto stravu a musím říct, že mě to nadchlo. Hlavně příprava jídla, která je zábavná a vůbec ne jednotvárná :). Pojďme si tedy ukázat, co to ten raw food vlastně je, k čemu je dobrý a co obnáší.
Slovo food určitě všichni znáte. Je to anglický výraz pro jídlo. Raw food lze tedy přeložit jako syrové potraviny. Lidé, kteří se touto stravou živí, si říkají vitariáni. Vitariánství je životní směr, výživový postoj, který je založen na pojídání ryze tepelně neupravované stravy. Společně s vegetariánstvím a veganstvím je označováno jako plant–based-diet neboli strava na rostlinné bázi.
Raw food neboli syrové potraviny jsou čerstvé celé potraviny, které nebyly upravovány chemicky ani tepelně nad teplotu 42 stupňů, a proto si uchovaly svůj výživný obsah.
Pravdou je, že živá strava není žádný nový koncept, protože většina z nás byla vychovávána s určitými pravidly, ke kterým patří i konzumace několika porcí ovoce a zeleniny denně. Když jíme jídlo v jeho přirozeném stavu, získáváme z něj všechny vitamíny, minerály i enzymy, které pro nás matka příroda nachystala. Vařením potraviny ztrácejí 70 % těchto cenných živin.
Vysoké teploty ničí vitamíny
Tepelným zpracováním potravin dochází k poškození obsažených živin. Ty přestávají být živé a stávají se pro tělo hůře stravitelné.
Při teplotě 42 stupňů začíná docházet k rozpadu enzymů, které ztrácí svoji štěpící schopnost. Při teplotě kolem 57 stupňů se rozpadají vitaminy a antioxidanty. Na minerály nemá vysoká teplota žádný vliv, ale při vaření bývají vyplavovány vodou.
Proč vlastně škodí vaření?
V souvislosti s vařením se objevuje jeden velký problém, a to v podobě toxinů a karcinogenů, které vznikají při vysokých teplotách.
Živočišné potraviny obsahují hodně tuků a proteinů a při vysoké teplotě vytvářejí tzv. produkty pokročilé glykace (AGEs), u nichž bylo prokázáno, že zvyšují krevní tlak, podílí se na vzniku vrásek a urychlují stárnutí.
Při zahřívání škrobů společně s oleji (např. při přípravě hranolků, pečených brambor, pečiva či sušenek) vznikají akrylamidy, látky, o nichž je známo, že vyvolávají rakovinu u laboratorních zvířat. Kdykoli uvidíte dohněda opečený bochník chleba, jedná se o akrylamid.
Při tepelném zpracování masa vznikají další karcinogenní sloučeniny, které se nazývají heterocyklické aminy (HCA). Nejvíce se nacházejí v těch nejkrásněji propečených, smažených nebo grilovaných kouscích masa. Častá konzumace těchto sloučenin může souviset s rakovinou žaludku, slinivky, tlustého střeva a prsu.
Když si představíme, jak často lidé tuto stravu jedí, tedy po celé dny, týdny, měsíce a roky, není divu, že výskyt rakoviny narůstá. Proto je potřeba zamyslet se nad svým jídelníčkem a zařazovat minimálně z 60% syrovou stravu do své každodenní stravy.
Ironie moderního jídelníčku spočívá v tom, že člověk může během jednoho dne přijmout kolem 5000 Kj a přitom trpět extrémním nedostatkem vitaminů a minerálů. Jestliže do svého jídelníčku zařadíte nutričně hodnotnou živou stravu, uspokojíte své chutě, přestanete trpět výkyvy nálad, získáte více energie, posílíte svůj imunitní systém a snadněji se zbavíte nadváhy.
Napsat komentář