Co dělat, když se ocitnete na životní křižovatce?
„No co bych dělal? Jakmile se rozsvítí zelená, tak jedu,“ zněla odpověď mého kamaráda na otázku, co dělává, když cítí, že je na životní křižovatce. Je to opravdu tak jednoznačné? Pojďme se spolu podívat na to, co se dá dělat v momentě, kdy se v životě ocitneme na významné křižovatce.
Napsala: Bc.Eva Radilová
Paralela mezi řízením auta a řízením vlastního života je velmi zajímavá. Tak jako se nám v autě může stát, že si najedeme do špatného pruhu a musíme pokračovat jiným směrem, než jsme původně chtěli, nebo že nám zhasne motor auta uprostřed velké rušné křižovatky, stejně tak můžeme v životě zjistit, že jdeme směrem, který jsme si sami nezvolili, že jsme se dostali do slepé ulice nebo že musíme neustále dávat někomu druhému přednost v jízdě.
Autoškola života
V životě se nestává, že bychom měli vlastního instruktora, který by nás trpělivě naváděl a radil, kudy se dát, a který by za nás sešlápnul brzdu v momentě, kdybychom nevědomky sjížděli ze své cesty. Naštěstí ale mít svého životního průvodce opravdu možné je. Mám na mysli člověka, který s vámi trpělivě rozebere vaši životní situaci, naslouchá, nehodnotí vás a pomáhá vám uvědomit si, co všechno berete při rozhodování v úvahu. Na naše životní volby a stejně tak na nerozhodnost mají obrovský vliv skutečnosti, které si často vůbec neuvědomujeme. Pokud se právě nacházíte v situaci, kterou byste pojmenovali jako životní křižovatku, a nevíte, kterým směrem se dát, je z mého pohledu důležité zvážit právě možnost setkání s koučem či poradcem.
Vždy totiž víme, co chceme
Pokud jsme nerozhodní, často se to týká nepřiznaného či potlačeného přání jít svou cestou. V dětském věku bylo bezpečnější svá přání potlačit než se dostat do konfliktu s okolím, a pokud si v životě nemůžeme žít po svém a rozhodovat se i na základě pocitu, zbývá nám opravdu jen pár možností. Vždy se jedná o snahu zabránit konfliktu nebo tomu, abychom se znelíbili okolí, případně někomu neublížili, nechtěli pro sebe příliš. V dospělém věku už pouze pokračujeme v tom, co nám jako malým fungovalo.
Nerozhodnost a dilema
Jsme nerozhodní, když si nemůžeme dovolit jednat tak, jak bychom chtěli a jak to cítíme. Konflikt, kterému jsme zabránili venku, se přenese dovnitř, kde vzniká dilema. Jedna má skvělá klientka to pojmenovala jako spor „srdce s hlavou“. Na tomto trefném pojmenování něco je, i když nemusí jít vždy nutně o racionální pohled versus pocity.
Tak jako tak vede konformní život v přizpůsobování a potlačování vlastních potřeb a přání k velké vnitřní nespokojenosti. Přizpůsobený život nás totiž stojí obrovské úsilí, ale vrací se zpět jen velmi velmi málo. Svá rozhodnutí můžeme nakonec také spojit s vyšším cílem a přesvědčit sami sebe, že to, co se nám děje, má tak být a že se jedná o jakousi životní lekci. To může vést ke stagnaci životní energie, kterou nenecháme proudit, a pouze pro to najdeme racionální vysvětlení.
Váš vnitřní průvodce nebo vnitřní kritik
Vrátím-li se ke svému přirovnání vlastního života k řízení auta, napadá mě navíc, že namísto vnitřního průvodce má spousta z nás ve své hlavě spíše vnitřního kritika či kontrolora, který nás nutí jezdit padesátkou i po dálnici, nedovolí nám jet mimo známou trasu, probouzí v nás strach a kritizuje náš styl jízdy i přesto, že si vedeme dobře. Ve chvíli, kdy se pak ocitneme na životní křižovatce, místo aby nám průvodce poradil, spustí kritiku naší nerozhodnosti a neschopnosti vědět, kudy se dát. Může nás stresovat, spouštět výčitky, obavy, strach, přehnané srovnávání s druhými.
Váš externí průvodce
V naší mysli se toho odehrává opravdu hodně a ne všechno z toho vede ke spokojenému životu.
Pokud momentálně stojíte na životní křižovatce a nevíte, kudy se vydat dál, cítíte, že v sobě máte dilema a ať se rozhodnete jakkoliv, necítíte se spokojeni, je mým velkým doporučením setkání s koučem, mentorem či poradcem, se kterým se budete cítit dobře. Právě takový externí průvodce Vám totiž pomůže zjistit, který směr je opravdu a bez pochyb ten Váš.
Objednejte si vstupní konzultaci anebo koučinkový program přímo se mnou: Bc. Eva Radilová
Napsat komentář