Deprese a bylinky
Trpíte nadměrným stresem, nebo dokonce depresemi? Nechcete už tak dál žít, ale rádi byste svůj stav řešili jinak než chemickými a návykovými antidepresivy?
Napsala: Barbora Sedláková
Předpisů na antidepresiva u nás každoročně přibývá. Často však nejsou jedinou variantou. Pomoci vám může zkušený terapeut, kouč, změna životního stylu, nebo dokonce změna dýchání či stravování. Pokud chcete svou snahu podpořit ještě více, pomoci vám mohou také některé volně dostupné bylinky. Pojďte se spolu se mnou podívat na to, jak podpora bylinkami funguje a jaké konkrétní bylinky si při zvýšené psychické zátěži vybrat.
Než začnete bylinky užívat
Než začnete bylinky užívat, je důležité uvědomit si několik zásadních věcí. Samy o sobě vás bylinky nespasí. To ovšem neumí ani antidepresiva. Vždy je třeba ke své psychice přistoupit komplexně. Měli byste změnit to, co vám v životě nevyhovuje. V ideálním případě se obrátit na někoho, kdo vás při změně životního stylu podpoří či povede. Důležité je poznat své vlastní já a začít žít život, který vás bude naplňovat a těšit, naučit se klidnit myšlenky a odpočívat. Nástup účinnosti přírodních látek je vždy o něco pomalejší než u chemických látek. Dejte proto bylince aspoň měsíc čas, aby vám ukázala svou moc. Člověk by si řekl, že trocha bylinek s tělem nic moc neudělá. Opak je ale pravdou. I k přírodním látkám je třeba přistupovat s respektem. Nemíchejte větší množství různých bylin dohromady, dbejte na doporučené dávkování, a pokud užíváte chemická léčiva, jste těhotná, kojíte nebo trpíte vážnějším onemocněním, poraďte se o vhodnosti užívání konkrétní bylinky s lékařem a bylinkářem. Bylinky neužívejte déle než tři měsíce v kuse. Po čtvrt roce tělu vždy dopřejte pauzu.
Jaké bylinky vám pomohou?
Třezalka
Jedna z nejsilnějších bylinek proti depresi. Některé studie potvrzují, že dokáže zmírnit potíže spojené s těžší formou deprese stejně jako syntetická antidepresiva. Třezalka pomůže při neklidu, nespavosti, nervozitě i pocitech úzkosti. Tato bylinka však může narušit fungování hormonální antikoncepce nebo způsobit přecitlivělost kůže na sluneční záření.
Kozlík lékařský
Bylinka, kterou na neurózy předepisovali už staří léčitelé a šamani. Mírní nespavost, snižuje dobu usínání a zvyšuje kvalitu spánku, mírní úzkosti i deprese, snižuje krevní tlak a má mírně analgetické účinky. Pomůže při hysterických stavech, migréně i při žaludeční nevolnosti.
Bazalka
Jedná se o typickou bylinku středomořské kuchyně. Možná ji už sami používáte k přípravě oblíbených pokrmů. Éterický olej z této bylinky a okrasné rostliny vám vedle své lahodné chuti dopřeje i mnohem více. Silice obsažené v bazalce pomůžou při bolestech hlavy, stresu, nervozitě i úzkostných stavech.
Levandule
Už její charakteristická vůně je omamná a uklidňující. Zmírňuje nervozitu a napětí, tlumí bolest hlavy a navozuje klidný spánek. Nebojte se použít levanduli také v kuchyni. Skvěle se hodí k přípravě nápojů, dezertů i k ochucení masa.
Šalvěj
Odbourává nervové napětí, negativní účinky stresu, zklidňuje a pomáhá při špatném trávení. K uvolnění a očištění těla i ducha vám pomůže také vykuřování bílou šalvějí.
Meduňka
Pomáhá při poruchách spánku, uvolňuje nervové napětí. Pomáhá při žaludečních a střevních neurózách. Zklidňuje pocity strachu a úzkosti a také tlukot srdce. Navíc krásně voní a chutná i v podobě čaje.
Mučenka
Působí proti pocitům strachu, úzkostem i poruchám spánku. Zklidňuje organismus, usnadňuje usínání a zlepšuje kvalitu spánku. I proto je často doporučována například při negativní reakci na přepracovanost.
Mezi další bylinky proti depresi patří například heřmánek, brutnák či prvosenka. Z květin se nebojte vyzkoušet jasmín či růži.
Při výběru té správné bylinky právě pro vás dejte na svou intuici. Které z těchto bylinek vám nejvíce voní, chutnají, které vás nejvíce lákají? Vaše tělo si často o konkrétní bylinku samo řekne.
Pokud vás trápí smutek, úzkosti či strach a cítíte, že by vám pomohla pomoc odborníka, budu se vám moc ráda věnovat během individuálních konzultací nebo koučinkového programu. Věřím, že každý může žít spokojený život.
Chcete se nás na cokoliv zeptat?
Napsat komentář