Detoxikace organismu pro začátečníky – 1. díl – Příprava na detoxikaci
Říkáte si, že by to chtělo nějaký detox, ale nevíte jak na to? Máte strach, že si akorát uškodíte a vaše detoxikace bude bez výsledku? Sama jsem v této oblasti nějakou dobu tápala, než jsem se do objevování očisty organismu pustila naplno a vše na sobě vyzkoušela.
Napsala: Bc. Lenka Černá
Nerada totiž předávám rozumy, pokud si je na sobě nevyzkouším. Zkusím vám tedy v tomto seriálu přiblížit jednoduchou detoxikaci organismu, kterou zvládne každý z vás. Avšak, nepočítejte s tím, že to bude úplně lehké a zadarmo ;-)
Formální příprava na detoxikaci organismu
Je potřeba vzít v potaz, že vás čeká změna vašich návyků a vašemu tělu i duchu se to ze začátku nebude moc líbit. Proto je psychika to první, co byste měli připravit na změnu.
Detoxikujte se v období, kdy nemáte extrémní psychickou zátěž (například v době rozvodu, změny práce apod.) a zároveň bych ji zvážila v době, kdy řešíte závažnější zdravotní problémy s lékařem.
Napište si seznam příjemných zdravých aktivit a potravin, které vám v době detoxikace pomohou. Já jsem si udělala seznam zdravých náhražek za sladké, kávu a také si sepsala činnosti, které podporují mojí dobrou náladu v době, kdy se cítím z detoxikace oslabená nebo unavená.
Dejte si za zvládnutí detoxikace organismu odměnu. Naplánujte si, jak dlouho se budete pročišťovat a v jednotlivých fázích úspěchu se odměňte (ideálně ne – nezdravým jídlem :-)
Sepište si seznam potravin a dopňků, které budete potřebovat a objednejte si je, kupte, ať je máte po ruce. Naopak se doma zbavte potravin (pokud můžete), které pro vás budou tabu. Jednotlivým preparátům pro první fázi detoxikace se budu věnovat v příštím díle seriálu.
Čím vlastně začít detoxikaci organismu?
Délka a intenzita detoxikace
Ta velice záleží na vašem zdravotní stavu a aktuálním zanesení organismu. Bývá tedy individuální, já osobně jsem zvolila časové období 8 týdnů, poté mě čeká pauza (Vánoce :-) a po novém roce očekávám další detoxikační vlnu. Detoxikace organismu by neměla být kratší než 21 dnů, protože si nestihnete navyknout na zdravější režim a nebudete v něm poté pokračovat dlouhodobě. Z hlediska intenzity detoxikace organismu opět zvažte, do jaké míry jste žili doposud zdravě. Pokud vůbec ne, nemůžete se pustit do razantních změn, protože to nezvládnete psychicky ani fyzicky – po pár dnech to vzdáte.
Komplexní analýza stavu vašeho organismu
Pokud chcete, aby vám auto jezdilo perfektně a přitom už je nějaký pátek staré, musíte jej nechat celé zkontrolovat, je to tak? Víte totiž poté, co je potřeba opravit a v jakém sledu, aby jezdilo perfektně. Stejně tak to funguje i u našeho těla (jen – auto můžete vyměnit, tělo ne :-) Já osobně jsem před začátkem detoxikace podstoupila komplexní vyšetření mého těla, které mi jasně ukázalo, co “všechno” v sobě nosím – virové, bakteriální, parazitální a plísňové zatížení. Jsem zastáncem tvrzení, že “pravda léčí” i když čtení výsledků nebude žádná legrace, to vám garantuji :-) Pokud to tedy chcete vzít z gruntu, podívejte se sem: www.avasa.cz (já osobně jsem byla u Moniky Růžičkové). Pokud jste “masožrouti”, počítejte s tím, že ve vás sídlí velké množství parazitů, já (jako striktní dlouholetý vegetarián jsem měla “jen” tři), naštěstí se jich dá zdravým způsobem zbavit.
Pro pobavení – v rámci vyšetření mně Monika Růžičková zjistila 9 let starou malárii, kterou se mi podařilo chytnout v Brazílii (byla bohužel jiná, než na kterou jsem byla očkovaná). A já se divila, proč mi tam tenkrát bylo tak špatně. Ta oslabovala celou dobu můj organismus a imunitu.
Generální úklid vaší lednice a kuchyně
Ještě než začnete s detoxikací organismu, udělejte si pořádek ve vaší lednici a kuchyni. Můžete totiž konzumovat zdravé potraviny, ale pokud je budete skladovat nevhodným způsobem, spíše vám to uškodí. Vyházejte všechny prošlé, plesnivé a nezdravé (ty darujte nepříteli :-) potraviny. Kupte si pořádné dózy na uchovávání potravin, v případě čajů a bylin nezapomeňte, že by měly být v suchu a hlavně tmavé nádobě (reakce se světlem jim neprospívá). Pokud máte finanční možnosti, investujte do pořádného odšťavňovače a mixéru (budu se jim věnovat v dalších dílech), rukavice pro očištění zeleniny (geniální vychytávka), parního hrnce (zelenina tak bude mít v sobě i nějaké ty vitamíny).
Motivujte se doma na každém kroku
Pokud se chcete skutečně motivovat, využijte praktických mentálních vychytávek. Tak například, pověste si vaše zdravotní výsledky a otylou fotografii na lednici nebo digestoř, ať máte stále na očích, jak na tom skutečně jste. Chuť na nezdravé vás hned přejde. Využijte post-it papírky, na které si můžete psát motivační věty a moudra. Já osobně je mám po bytě všude, hlavně v koupelně na zrcadle, na digestoři a také na toaletě. Jediná místa, kde se člověk zastaví, že?
V dalším díle se budeme věnovat samotnému začátku detoxikace organismu.
Přečtěte si také: Umíte si střežit vaši energii?
moc zajímavý článek