Jak být ekologická k sobě jako ženě i k přírodě?
V našem cyklickém seriálu jsme se již seznámily s jednotlivými fázemi cyklu. S fází Baby jsou pak neodlučitelně spojené hygienické potřeby.
Napsala: Mgr. Kateřina Matláková
Nejpoužívanější jsou dnes všeobecně jednorázové vložky a tampóny. Ty však bývají bělené chlórem a napuštěné různými chemikáliemi, které mohou způsobovat časté gynekologické záněty. Nejzásadnější vliv na naše zdraví má látka dioxin, která vzniká u všech hygienických pomůcek bělených chlórem (tedy i dětských jednorázových plen) a je spojena s řadou gynekologických onemocnění. Ač je také znám STS (syndrom toxického šoku), čím dál více žen v důsledku chemicky napuštěných tampónů navštěvuje lékařské ordinace. Takové pomůcky navíc zanechávají v našem životním prostředí výraznou ekologickou stopu, neboť se na skládkách rozkládají 200 až 400 let a ve spalovnách jsou obtížně spalitelné. Pojďme se proto podívat na šetrnější hygienické potřeby, které můžeme v době menstruace používat.
Jednorázové vložky a tampóny z biobavlny
Pomůcky z biobavlny nejsou běleny chlórem a jsou oproti klasickým vložkám rozložitelné až z 95 %. Nejsou parfemované a nemají v sobě žádné přidané chemikálie. Díky těmto aspektům minimalizují výskyt STS, zánětů i jiných chorob a jsou pro nás podstatně přirozenější.
Menstruační kalíšek
Když jsem se poprvé dozvěděla o menstruačním kalíšku, nedokázala jsem si jeho užívání představit. Dnes je však mým pomocníkem a využívám jej každý měsíc. Menstruační kalíšek je vyráběn z lékařského silikonu nebo přírodního kaučuku, což maximálně eliminuje alergické reakce. Jeho podstatou je to, že po zavedení zadržuje menstruační krev. Po 4 až 8 hodinách se kalíšek vyprazdňuje, vymývá a opět se zavádí. S kalíškem můžeme absolvovat všechny druhy pohybu a sportu.
Kalíšek se vyrábí v základních dvou velikostech, kdy větší velikost je určena zpravidla ženám po porodu. Cenově je kalíšek rozhodně výhodnější než jednorázové hygienické potřeby. Při správném používání totiž vydrží až 10 let.
Z vlastní zkušenosti také doporučuji nenechat se odradit při první zkoušce. Zavádění kalíšku je samozřejmě atypické a první pocit po zavedení je pro nás zvláštní a nový. Při vyjmutí také doporučuji zapojit pánevní svalstvo, kterým se snažíme kalíšek vytlačit. Nejen že to jde jednodušeji, ale posilujeme tak svaly svého pánevního dna, což je pro ženu v každém věku blahodárné.
Tampóny z mořské houby
Mořská houba je přírodní materiál bez jakýchkoliv syntetických vláken a bez dioxinů. Má dokonce dezinfekční a antiseptické účinky a díky své jemné struktuře je houba vhodná pro dlouhodobý styk s pokožkou. Používá se jako klasické tampony. Po vyjmutí se jen vypláchne a zavede zpět. Po menstruaci se dezinfikuje a uskladňuje v nylonové taštičce, která je součástí balení. Jeden tampón z mořské řasy vydrží až šest měsíců, tady standardní balíček se dvěma tampóny postačí přibližně na jeden rok. Nejen že jsou tampóny z mořské řasy ekologické pro životní prostředí, šetrné pro poševní klima, ale jejich používání je i levnější.
Látkové vložky
Látkové vložky jsou vyráběné z bavlny a biobavlny. Po použití je vhodné je vyprat v ruce s pomocí jádrového mýdla, nebo je nechat odmočit v uzavíratelném kyblíku se studenou vodou a vyprat je v pračce společně s prádlem. Vyrábějí se zpravidla ve třech velikostech – slipovky, na denní použití a silnější provedení na noc. Jejich tloušťku je také možné měnit pomocí vkládací vložky dle síly krvácení. Na kalhotky se upínají pomocí klasických patentek umístěných na křidélkách. Jsou naprosto heboučké, měkké a prodyšné. Obzvlášť se doporučují pro maminky po porodu, neboť se rány rychleji hojí.
Napsat komentář