Hádáte se před dětmi? Na co si dávat pozor!
Nechcete se před dětmi hádat, ale někdy to prostě nejde. Konflikt s partnerem je potřeba vyřešit hned. Jak to ale zvládnout před dětským obecenstvem? Děti jsou velmi emocionální bytosti, které prožívají s velkou intenzitou to, co my dospěláci vnímáme jako malicherné či zanedbatelné.
Napsala: Mgr. Kateřina Matláková
Časté hádky vyvolávají v dětech pocity úzkosti, strach o to, že by mohly přijít o jednoho z rodičů, a často i pocity viny, že jsou strůjci rodičovských hádek. Hádky tak mají vliv na celý vývoj dítěte díky emočnímu programování.
Minimalizujte
Primárním pravidlem je – před dětmi se prostě nehádat. Pokud to však není možné, omezte hádky alespoň na minimum a vyříkejte si s partnerem vše až poté, co vaše ratolest usne. Navíc, s časovým odstupem a zklidněnými emocemi bude mít vyříkání lepší výsledek.
Hádejte se inteligentně
Ty nejmenší děti řeči ještě nerozumí, ale velmi dobře vnímají intonaci hlasu a napětí v ovzduší. Nezvyšujte příliš hlas, ale snažte si o problému spíše povídat. Vyhněte se jakýmkoliv vulgárním či urážlivým gestům vůči partnerovi! Dítěti může vzniknout trauma, které se do emoční paměti zapíše například takto: maminka tatínkem opovrhuje, nebo maminka si vše vyhádá. Emoční trauma na buněčné úrovni se pak v životě dítěte bude projevovat tím, že si nalézá partnery, kterými opovrhuje, anebo konflikty řeší jen křikem. Jaké ovzduší panuje v rodině, obdobné si pak vytvářejí jedinci (zcela podvědomě) ve svých vztazích.
Jestliže je dítě přítomno „inteligentní hádce“, kde si rodiče vyměňují jak logické, tak emoční argumenty, a hledají možné řešení jejich rozporu, je to pro něj naopak dobrá škola. Naučí se konflikty řešit konstruktivně, a nebojí se do sporu jít. V životě se neustále setkáváme s odlišnými názory, kdy je někdy konfrontace nezbytná. Ovšem ani inteligentní hádka by neměla být pro dítě denním chlebem.
Děti jako rukojmí?
Nevtahujte děti do hádky a už vůbec jimi nemanipulujte! To nejhorší, co můžete pro své dítě udělat, je použít jej proti partnerovi, posílat si přes dítě vzkazy, na otázku dítě odkázat posměšně na partnera apod. Tohle děti obzvláště těžce nesou a neumí se s tím vyrovnat. Berou na sebe velkou míru zodpovědnosti za váš vztah, cítí se provinile, když mezi vámi konflikt nedopadne dobře. A vy přeci nechcete, aby si tyto pocity neslo s sebou vaše dítě celý život.
Občasná hádka se zdárným vyřešením není dítěti na škodu. Pokud se však hádáte opravdu často, zkuste se zamyslet nad tím, co ve vztahu nefunguje a jak na tom můžete pracovat. Ráda vám pomohu odhalit a odstranit příčiny, které brání vašemu harmonickému vztahu.
Mgr. Kateřina Matláková
Působí jako kouč a mentor ve Škole pro Ženy v rámci pražské kliniky PURE CLINIC Praha. Věnuje se koučinku a pomoci lidem v oblasti jejich sebevědomí a partnerských vztahů. Provede vás obdobím hledání vlastní identity, odpuštěním a propuštěním starých zranění tak, abyste dokázali nastoupit na novou cestu. Vede workshopy Praktické meditační techniky pro každý den a Odhalte své emoční naprogramování.
Napsat komentář