Jak na hyperaktivní dítě?
Vaše dítě je jako pytel blech a vy nevíte, co s ním. Je ho všude plno, má energii na rozdávání a vy máte kolikrát pocit, že mu vůbec nestačíte. Ať děláte cokoli, prostě se váš poklad nedokáže zastavit a vy netušíte, co s jeho energií máte dělat.
Napsala: Hana Wolf, MBA
Spousta rodičů neví, jak s hyperaktivním dítětem zacházet a často dělají chyby, které vedou k tomu, že v dospělosti jsou tito lidé posedlí touhou pořád něco dělat. Toto vyžadují i od ostatních, kteří jim přirozeně nemohou stačit. Čemu se tedy vyhnout, pokud máte doma hyperaktivní dítě?
Nezahlcujte ho přílišnými aktivitami
Velmi často se stává, že aby měli rodiče klid, přihlásí své hyperaktivní dítě na velké množství kroužků. Dělají to především pro to, aby bylo dítě v zodpovědnosti někoho jiného a rodiče tak měli od dítěte na chvíli klid. Na zájmových kroužcích není nic špatného, jen nic se nemá přehánět. Pokud tedy vaše ratolest chodí čtyři dny z pěti na nějaký zájmový kroužek, možná by stálo za to tuto situaci přehodnotit. V tomto případě se může stát, že dítě bude mít celý život pocit, že na odpočinek nemá nárok a že pořád musí něco dělat. Takové nastavení vaše dítě může dovést ke stavu vyčerpání, který bývá často provázen i nemocí.
Dávejte pozor na cukr
Rádi svému dítěti dopřejete něco dobrého na zub? Chcete mu udělat radost, tak mu koupíte sladkosti, nebo kofeinovou limonádu, kterou má tolik rádo? Obecně by se měl u dětí dávat pozor na příjem jednoduchých cukrů, obzvláště byste pak měli být opatrní u hyperaktivních dětí. Nechci tím říct, že by děti něměly vůbec dostávat cukr, jen je potřeba odstranit ten přebytečný. Není nutné konzumovat sladké sirupy, přislazované limonády, bonbóny a podobně. To raději svému dítěti s láskou upečte štrúdl z domácích jablek, avšak hlídejte množství cukru i v tomto případě. Cukr totiž zvyšuje energii a z vašeho už tak aktivního dítěte se může lehce stát malá neřízená střela.
Neomezujte vaše dítě v pohybu
Ve své praxi se setkávám s nejrůznějšími technikami rodičů a prarodičů, jak co nejlépe zabavit hyperaktivní dítě. Jedním z nejkurióznějších opatření bylo, že babička klientku uvazovala na provázek, který měly obě na zápěstí. Klientka tak byla v podstatě na vodítku a nesměla jít dál, než kam sahal provázek. V dospělosti se pak obává pouštět své děti ven, trpí přílišnou úzkostí a obecně má problém ostatním dávat svobodu. Sice se jedná o extrémní případ, avšak omezování pohybu jako takového až tak unikátní není. Proto se s dítětem domluvte, kde je jeho teritorium a snažte se mu vysvětlit, proč by v něm mělo zůstat. Mějte ale na paměti, že by mělo být dostatečně velké, aby se stačilo pořádně vybít. Budete tak mezi sebou budovat důvěru a dítě nebude mít pocit omezení. Zároveň tak vybije svou energii zdravou formou a nebudou se v něm ukládat pocity omezení.
Hana Wolf, MBA
Působí jako hlavní kouč a mentor ve Škole pro ženy a v rámci pražské kliniky PURE CLINIC Praha. Dlouhodobě se specializuje na oblast nízké sebedůvěry, pomáhá lidem po náročném rozchodu a rozvodu a také se zaměřuje na téma změny kariéry a maximalizací pracovního potenciálu. Vede workshopy „Umění sebedůvěry INTENZIVNĚ“, „Ukončete samotu a uvolněte svůj vztahový potenciál“ a „Maximalizujte svůj pracovní potenciál“.
Napsat komentář