Jak pracovat s vnitřním kritikem? Naučte se praktická cvičení!
Každý v sobě máme svého vnitřního kritika. Někdy nám pomáhá být k sobě pravdiví a upřímní. Pokud však převezme nad našimi myšlenkami kritik nadvládu, staneme se sami sobě největším nepřítelem. Pojďme se spolu podívat na to, jak se svým kritikem pracovat a cítit se v životě lépe.
Napsala: Mgr. Kateřina Matláková
Náš vnitřní kritik a to, jaký mu přisuzujeme význam, ať už si to uvědomujeme, či nikoliv, souvisí s naší sebeláskou. Jestli patříte k lidem, kteří kladou sami na sebe velké nároky, a za každou svou nedokonalost se potrestáte, pak máte na čem pracovat.
S láskou bez podmínek máme problém a nejsme jí často schopni dosáhnout ve vztazích, natož u sebe. Nejvíce se k ní přibližujeme v lásce k dětem, kdy jsme schopni odpustit jim téměř všechna provinění a mateřská láska mnohdy nezná mezí. Docílit bezpodmínečné lásky je pro současného západního člověka nadlidský, chcete-li mistrovský úkol. Je však dobré se k této ideji alespoň snažit ve svém životě přibližovat. Zkuste to třeba i tím, že budete pracovat se svým vnitřním kritikem.
Jistě znáte situace, kdy se vám nevydaří vše tak, jak jste si představovali, nebo zrovna nevypadáte podle svých představ. Váš vnitřní kritik vám dává neuvěřitelně zabrat: „Měla jsem to udělat jinak. Jsem úplně neschopná. Proč se tohle stalo zrovna mě? Nejsem pro něj dost dobrá, hezká, chytrá. Vypadám jak blázen.“ Po hodině bloudění v myšlenkách nakonec zjistíte, že sami sobě dáváte pěkně zabrat a cítíte se pod psa. Co s tím?
Tomu, že nás napadne negativní kritická myšlenka, se většinou nevyhneme, respektive k takovému stavu vede dlouhá cesta. Můžeme však pracovat na tom, abychom takovým myšlenkám nepřisuzovali význam, nechytali se jich, nerozvíjeli je a nenechali rozjet onen kolotoč. K tomu slouží následující cvičení.
Cvičení číslo 1
Nastane konkrétní situace, při níž se vám začínají rozjíždět kritické myšlenky. Pokuste se tento signál zachytit a uvědomit si, že myšlenky nejste VY. Staňte se jejich pozorovatelem. Představte si, že stojíte na dálničním mostě a pod vámi jezdí jeden vůz za druhým (vaše myšlenky). Nehodnoťte je, nepřisuzujte jim význam, barvu, vůni. Prostě tam jsou a jezdí. Ale nejste to VY. Díky pravidelnému provádění tohoto cvičení se naučíte trénovat svou mysl. Nedovolíte, aby se rozjel vír posuzujících a odsuzujících myšlenek. Nechejte je svou hlavou prolítnout jako auta na dálnici a nebudou mít pro vás zničující sílu.
Cvičení číslo 2
K tomu, abychom zmírnili výskyt kritických myšlenek, můžeme také přímo oslovit svého vnitřního kritika, k čemuž slouží následná vizualizace.
Posaďte se na klidné místo o samotě. Nekřižte ruce ani nohy, seďte zpříma a mějte narovnanou páteř. Zavřete oči a představujte si, že sedíte ve velké zlaté pyramidě. Několikrát za sebou uvolněte vnitřní napětí hlubokými nádechy a výdechy. Představte si, jak z vašeho těla vystoupí váš vnitřní kritik a sedíte nyní naproti sobě a hledíte si do očí. Chvíli jen seďte naproti sobě a pošlete ze svého srdce do srdce vašeho kritika odpuštění v podobě fialového světla. Poté s ním promluvte. Přijměte, že ve vás je a má svou osobnost. Poproste jej, aby s vámi spolupracoval, a řekněte mu, že ho máte rádi. Vysvětlete mu, že když k vám bude laskavější, budete se mít oba lépe a pocítíte oba sílu své lásky. Pak jej obejměte a nechte splynout se svým tělem.
Jste-li sami sobě velkým kritikem, druhé cvičení zpočátku trénujte denně před spaním a v průběhu dne pak zkoušejte dálniční most. Uvidíte, že se vaše vnitřní tenze začne zmírňovat a kritické myšlenky vás nebudou již tolik sžírat. Po čase praktikování najednou zjistíte, že jste sami k sobě laskavější, sami na sebe hodnější a snadněji si odpustíte. To do vašeho života vnese lehkost a svobodu
Pokud si nevíte rady nebo se na práci s vnitřním kritikem necítíte, můžete na něm pracovat se mnou.
Napsat komentář