Jak se neupínat na partnera?

19. 7. 2016 | Škola vztahů | Redakce

Byla jste dlouhou dobu sama a konečně jste potkala někoho zajímavého. Vše vypadá skvěle, máte si co říct, ale vám se v novém vztahu začínají projevovat vaše strachy, chcete, aby byl váš partner pořád s vámi, a ať děláte cokoli, nemůžete na něj přestat myslet.

Pořád jen čekáte, sníte o tom, jaký bude váš vztah, a citově se upínáte k partnerovi. Chtěla byste se nadechnout, ale ve vztahu se cítíte čím dál hůř, protože vás pohlcuje strach, že by vás mohl partner opustit. A tak se na partnera začnete upínat, ale vaše pocity nejistoty sílí. Zní vám tento scénář povědomě? Jak se tedy na partnera neupínat? O tom si povíme v dnešní poradně.

Proč se upínáme na druhého?

Důvod je zcela jednoduchý. Každý z nás má v sobě potřebu lásky a bezpečí. Pokud se lidem lásky v minulosti nedostávalo a prožili citová zranění, pak mají strach se ve vztahu otevřít. Obávají se opakovaného zranění a bolesti. Potřeba lásky však nezmizela. Je však ukryta v podvědomí. Pokud si nevěříte a máte strach, že by vás mohl partner opustit, začnete se na partnera fixovat a upínat. V hlavě si na jednu stranu stavíte vzdušné zámky o tom, jak spolu budete žít jako v romantickém filmu, v uších vám znějí svatební zvony a očekáváte, že váš partner se cítí stejně. Na druhou stranu současně cítíte velký strach ze zranění a ublížení, a tak se začne měnit i vaše chování ve vztahu. Vytratí se vaše jiskra, kterou jste měla na začátku, podvědomě na muže vytváříte tlak z očekávání, která máte, a stává se z vás neřízená energetická střela. Partner všechen tento tlak cítí a podvědomě se od vás začne vzdalovat.

Jak pracovat se svými pocity?

Pokud chcete, aby váš vztah přerostl do dlouhodobé roviny, potřebujete primárně začít věřit v sebe. Jestliže na základě vašich životních zkušeností (a mnohdy velmi bolestných) nevěříte, že by vás někdo mohl mít rád, pak právě na tomto tématu je třeba začít pracovat. Hledání cesty k lásce k sobě, k přijetí se a k uvědomění si, že lásky je tu skutečně dost pro každého, je sice dlouhodobý úkol, ale stojí opravdu za to. V první řadě je důležité si uvědomit, že vaše pocity jsou vaší součástí. Takže pokud vás trápí strach z opuštění na základě nějaké minulé zkušenosti, mluvte o tom se svým partnerem. Překonejte své obavy a řekněte mu, jak se cítíte a odkud váš pocit pochází. Má-li vás rád, vyslechne vás. Pokud se budete ve vztahu otevírat, bude mezi vámi vše volně proudit a váš vztah se začne postupně prohlubovat. Vzájemná úcta, pochopení, sdílení a pocit sounáležitosti jsou ta nejlepší živná půda pro dlouhodobý láskyplný vztah.

Naučte se dávat svobodu

Pocity upínání se na partnera vznikají ze strachu, že opět budeme sami a že nás nikdo nebude mít rád. Ale tak to není. Na světě je spousta zajímavých lidí, kteří rádi naplní váš život, jen je potřebujete začít vidět. V první řadě však naplňte ten svůj tím, že se budete věnovat věcem, jež máte skutečně rádi. Vykvetete a posílíte tak jako osobnost, váš život bude naplněný a vy budete umět žít bez partnera. Naučíte se tak žít, nikoli přežívat. Bude z vás vyzařovat pohoda, optimismus a nadhled, což je pro opačné pohlaví velmi přitažlivé. Když pak někoho nového potkáte, dejte mu absolutní svobodu v tom, aby se rozhodl, zda ve vztahu s vámi chce být. Vy udělejte to samé.  I vy si rozhodněte, koho k sobě připustíte, a dovolte si mezi muži vybrat toho nejlepšího. Na partnera nijak netlačte, zbytečně nekonstruujte a nechte druhého, aby k vám připlul. Pokud druhému dáte ve vztahu svobodu, bude z vás vyzařovat klid a lehkost a partner se k vám bude rád vracet. Právě lehkost a klid jsou základem kvalitního vztahu, který je založen na vzájemném porozumění a úctě. V takových podmínkách je pak ta nejlepší živná půda, ve které může vykvést láska a dlouhodobé společné souznění.

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie