Jak vytváří váš mozek nové návyky?

15. 8. 2013 | Škola zdraví | Lenka Černá

Chcete se naučit snídat, chodit běhat anebo mít lepší pracovní efektivitu? Většina z nás se snaží začít dělat nové aktivity, ale málokdo u nich nevydrží. Čím to je? Doopravdy je to o slabé vůli nebo nedostatečné motivaci?

Jak jsem sama poznala v mé praxi kouče, je to o pouhé neznalosti fungování naší psychiky a zákonů mozku. To znamená, že pokud pochopíme, jak náš mozek funguje a jak s ním pracovat, máme vyhráno. Pojďme tedy krok za krokem pochopit náš základní operační systém.

Jak vytváří mozek návyk?

Vytváření návyků je hodně podobné situaci, kdy se v nově oseté ploše vytváří nové cestičky. Jednoduše, stavební firma neudělá cestu pro lidi ihned dle svého uvážení a nechá je, aby si cestu sami našli a vyšlapali. Tam, kde chodí nejvíce, se vytvoří ona cesta. Čím více zde chodí, tím je zde více hlíny místo trávníku, souhlasíte? V mozku je to stejné. Čím více něco děláte, tím si na to více navykáte. Vaše chování doprovází vytváření synaptické vazby, která se zesiluje s počtem a intenzitou opakování. Ona synaptická vazba je tedy stejná jako cestička v trávníku. Čím častěji ji používáte, tím je “silnější” a také po ní poté automaticky jdete. Nepřemýšlíte, že byste použili jinou cestu, že?

Prvním klíčem k vytvoření trvalého návyku je vytváření a zesilování synaptické cestičky ve vašem mozku. Čím častěji ji používáte, tím je silnější. O jiné cestě po nějaké době ani nepřemýšlíte. 

Jaké nástroje mozek k vytvoření návyku používá? 

Aby váš mozek nový návyk vytvořil, potřebuje k tomu určitou potravu. A ta je závislá na vašem chování. První, co je zapotřebí k vytvoření synaptické vazby, je pravidelné opakování. Proto svým posluchačům a klientům doporučuji, ať dělají novou činnost klidně jen 5 minut denně, hlavně, ať je zde pravidelnost. A to minimálně 21 dní (poté se základní synaptická vazba vytvoří). Samozřejmě, čím delší každodenní činnost, tím lépe.

Pokud například chcete začít snídat, naučte se dát něco do úst každé ráno. Nemusí to být velké množství jídla, ze začátku stačí malý kousek jablka nebo pár lžiček jogurtu. Důležité je pravidelné každodenní opakování. 

 

Další krok, který je u vytváření synaptické vazby důležitý, je používání emocí. Právě proto se lépe naučíte dovednost v oblasti, která vás baví. Co je pro mozek nudné, s tím nerad pracuje. A také se tomu dříve či později začne vyhýbat.

Hledejte tedy u vytváření nových návyků dobrý pocit a radost. Baví vás běhat jen pár minut? Dobře, více pro začátek neběhejte. Baví vás jíst po ránu jahody? Dejte si právě je! Důležité je, abyste u vaší nové činnosti měli radost a prožívali pozitivní emoce. Nesnažte se ze začátku navyknout na něco, co nenávidíte. To se vám nikdy nepodaří. 

Třetím krokem k úspěšnému vytvoření návyku je postupné navyšování intenzity činnosti. To znamená, že pokud se učíte snídat, po nějaké době je zapotřebí dávku o trochu zvýšit. Začněte vždy na minimálním množství. Jeden týden můžete jíst pouze srpeček jablka, ale další týden již sníte polovinu jablka. Množství (nebo opakování, dobu trvání) budete navyšovat do vašeho cílového stavu, který máte stanovený.

Nesnažte se dosáhnout nového cílového návyku ihned. Musíte na sebe být hodní a učit se postupně. Dávky/dobu činnosti navyšovat postupně v týdenních intervalech. Jakmile se budete snažit vše uspěchat, v novém návyku nevydržíte, protože vás jednoduše přestane bavit (budete se u něj cítit špatně). 

Využijte asociačních háčků

Posledním krokem, určitou vychytávkou, ve vytváření návyků jsou asociace, které vás podrží v náročnějších chvílích. Mozek pracuje s takzvanými asociačními háčky. Jejich fungování vám vysvětlím na jednoduchém příkladu. Když projdete kolem někoho, kdo má na sobě parfém a vy jej ucítíte, co se často stane? Vybavíte si člověka z vaší blízkosti, který jej také nosí, je to tak? Tímto způsobem funguje asociační háček. Mozek si je schopen na základě externího vjemu vybavit další zážitky s vjemem propojené. Jak to ale využít pro vytvoření a udržení nového návyku?

Řekněme, že chcete začít jíst ovoce a zeleninu, protože jsou zdravé. Napište si na papír slovní spojení: ovoce = štíhlé tělo anebo zelenina = radost. Tuto asociaci si každý den “zadávejte” do hlavy. Když poté uvidíte jablko, váš mozek automaticky zabliká na emoci radosti. To je geniální nemyslíte? Funguje to i obráceně ( zkuste například: jídlo večer = tuk na břiše :-)

Co říci závěrem? Práce na nových návycích může být zábavná. A může být hlavně úspěšná. Stačí znát náš vlastní navigační systém, mozek, a jeho fungování. Když se budete držet mého návodu, určitě si nové návyky vytvoříte. Stačí postupovat krok za krokem, nesnažit se utrhnout vše na začátku a být na sebe hodný. Držím vám palce!

Přijďte na můj večerní workshop „7 zlatých pravidel úspěchu“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie