Jak zkrotit chutě na sladké?
Cukr je jako droga. Když do toho jednou spadneme, jen těžko se ze závislosti dostáváme ven. Cukrem zaháníme svou emoční slabost, emoční vyčerpání, špatné nálady, neúspěch v práci nebo hádky s partnerem.
Napsala: Ing. Lucie Strachotová
V tu chvíli se nemůžeme dočkat, až se zavřeme v pokoji s nakoupenými sladkostmi, pustíme si oblíbený seriál a nemusíme na nic myslet. Jen na čokoládu, dortíky či zmrzliny. Náš mozek jakoby stávkoval a nemyslel na nic jiného. A to nám v tento moment vyhovuje, je nám dobře. Zaplní to naše emoční díry. Uklidní nás, utěší, dodají pocit štěstí.
Jenže velmi brzy nám hladina cukru v krvi klesne, následují výčitky a my se cítíme podráždění a vyčerpaní. Ráno se budíme unavení, bez nálady a ještě k tomu se spoustou energie v podobě kalorií, která se nám bohužel mění na přebytečná kila a tuk. Jenže jak z tohoto kolotoče ven?
Zkroťte své chutě na sladké dříve, než přijdou
Asi tím nejlepším způsobem, jak ovládnout neodolatelné chutě na sladké, je zkrotit je ještě dříve, než přijdou. Co třeba začít s vyváženou a zdravou snídaní?
Na snídani si vymezte určitý čas a zkuste si z toho každý den udělat takový rituál. Věřte mi, že je to velmi důležité. Připravte si na stůl všechno, co plánujete sníst, a hezky v klidu si k tomu sedněte. Snídaně by měla obsahovat především zdravé sacharidy (např. ovoce, celozrnný chléb, obilí, zelenina), které vám dodají energii na celý den. Jsou zásobárnou pro správné fungování mozku a nervových buněk. Dále kvalitní tuky (např. ořechy, slunečnicová a dýňová semena, avokádo) a bílkoviny. Tímhle máte nejlépe našlápnuto k tomu, aby vás přes den nepřepadly chutě na sladké. A pokud přeci jen ano, mějte u sebe vždy nějakou zdravou svačinku, např. pár ořechů (samozřejmě neslaných a nepražených), které jsou výborným pomocníkem, když na vás jde stres či emoční vyčerpání.
Jezte jídla s nízkým glykemickým indexem
Glykemický index potravin je velice důležitý. Je to veličina, která udává rychlost využití glukózy tělem z určité potraviny. Čím vyšší je číslo GI, tím rychleji stoupá hladina cukru v krvi a naopak. Právě konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem velmi často ovlivňuje chutě na sladké a nastává po nich velmi brzy hlad. Jsou to potraviny obsahující málo vlákniny a vyšší podíl jednoduchých sacharidů, např. bílé pečivo, sladkosti, cukr, slazené nápoje, ale také klasické bílé těstoviny či rýže.
Jezte vyváženou a pestrou stravu
Jedině pomocí správného a vyváženého stravování se můžeme dostat ze začarovaného kruhu neovladatelné chuti k jídlu, cukru a přibývání na váze. Správné jídlo nám nejen vyživuje tělo a dodává vitamíny a minerály, ale také reguluje hladinu krevního cukru, takže nezažíváme takové propady, jako když se ládujeme sladkými lahůdkami.
Znamená to, že nám tak prudce neklesá energie a tím pádem nejsme tolik náchylní k touze po jídle, které nepotřebujeme nebo pro nás ani není vhodné.
Nevyvážené stravování představuje největší riziko. Je to především zvýšená konzumace rizikových tuků na úkor prospěšných tuků, vysoký příjem cukru, nedostatečný příjem vlákniny a podobně.
Vyhýbejte se špatným sacharidům
Špatné sacharidy jsou tzv. jednoduché sacharidy. Obsahují je potraviny, do kterých je přidáván rafinovaný cukr. Je to obzvláště čokoláda, koláče, sušenky, ale také výrobky obsahující bílou mouku. Během procesu rafinace jsou potraviny zbaveny velké části všech minerálních, výživných látek a vitamínů a tyto potraviny se potom chovají jako čistý cukr. Přijímáte jen prázdné kalorie, které se rychle dostanou do krevního oběhu a způsobují nezvladatelnou chuť na sladké. Když budete jíst těchto potravin hodně, věřte, že to s vámi začne brzy pěkně mávat. Budete mít pocity úzkosti, deprese, budete podráždění, bez nálady a výrazně se vám sníží libido. Navíc léta konzumace nevhodných sacharidů můžou nakonec vést k cukrovce a myslím, že za to riziko to nestojí.
Zkuste se dostat do psychické a fyzické pohody
Většina lidí, především žen, utápí své problémy právě v tabulkách čokolády, v zákuscích a sladkostech všeho druhu. Zkuste se dostat do psychické pohody a zamyslet se, jaké jsou spouštěcí momenty vrhání se na sladké. Tyto momenty si zapisujte a postupně se jim zkuste vyhýbat. Jde to, věřte mi.
Najděte si fyzickou aktivitu, která vás baví a naplňuje. Vyplavíte spoustu endorfinů, hormonů štěstí a dobré nálady a na nějaký cukr nebudete mít ani pomyšlení.
A když to stejně přijde?
A jestli vás i přes všechno přepadne neovladatelná chuť na něco dobrého, na nějakou sladkost, kterou milujete, nebraňte se tomu. Vaše tělo si samo řekne, co potřebuje. A kdybyste se tomu dlouhodobě bránili, stejně to jednou vybuchne a vy zaplácáte žaludek vším možným, co máte v lednici. Takže občasné zhřešení vůbec není na škodu, naopak je někdy dobré si ho i naplánovat.
Jen třeba zkuste vyměnit obyčejnou čokoládu za kvalitní hořkou, buchtu nepéct s bílým rafinovaným cukrem, ale zkusit ji osladit agávovým či javorovým sirupem a do kávy zkuste dát trochu medu nebo poznejte kouzlo stévie. Určitě poznáte nové a zajímavé chutě a vaše chuťové pohárky budou jásat blahem.
Napsat komentář