Jak zvládnout, nejen pracovní, krize
Jistě znáte přísloví, jež praví, že jednou jsme nahoře a jednou dole. Dnešní doba je však bohužel krajně orientovaná na úspěch, mluví se hodně o tom, jak dosáhnout pomyslného vrcholu (jak osobního, tak pracovního), avšak o krizích a pádech se mluví jen málo.
Napsala: Hana Wolf, MBA
Krize jakéhokoli charakteru je však naprosto přirozená a ve většině případů i žádoucí součást vývoje. Jak se s ní ale vypořádat? Co dělat, aby nás krize nepohltila?
Přiznejte si neúspěch
Mnoho lidí se obává přiznat si, že už je toho na ně příliš. Mají obrovský strach ze selhání a tak si na sebe nechávají naložit úkoly, které by nezvládli ani ti nejodolnější jedinci. Bojí se, že pokud dají najevo, že jsou na dně svých sil, přijdou o své místo a okolí je odsoudí. Jenže právě rozpoznání vnitřních hranic je klíčové pro to, abychom vůbec přežili. Necháme-li se ovládat okolím, skutečně se může stát, že se nadměrné pracovní nasazení, nesplnění očekávání okolí a obrovský vnější tlak podepíší nejen na naší psychice, ale hlavně na zdraví celkově. Za vše mluví přibývající počet lidí se syndromem vyhoření a psychosomatickými obtížemi způsobenými právě nadměrným tlakem a stresem. Než abyste se bičovali, protože si připadáte neschopní, raději přijměte skutečnost, že jste něco nezvládli. Není nic špatného na tom vědět, kde jsou vaše vnitřní hranice a co už nejste schopni zvládnout.
Snažte se najít řešení
Ocitnete-li se v krizi nebo se vám něco nepodaří, neutápějte se zbytečně ve výčitkách, že jste se dostali až do této situace. Spíš se sami sebe zeptejte, zda jste skutečně udělali to nejlepší, co jste uměli. Jestliže jste udělali maximum, nebičujte se za to, že vám něco nevyšlo. To se tak v životě stává. Pokud cítíte, že si za neúspěch můžete sami například svou laxností nebo nepozorností, ani v tomto případě se nijak vnitřně nekritizujte. Krize totiž zákonitě musela přijít, abyste se poučili. Stejně by se dříve či později projevila. Není však dobré zabývat se analýzou příčin krize příliš dlouho. Když jsem žila ve Spojených státech, tamní kultura mě naučila, že nejdůležitější je postavit se k problému čelem, pojmenovat si jej a hlavně: Přijít s řešením. Neutápějte se proto v negativních pocitech a raději si ujasněte, jak budete krizi řešit.
Dopřejte si dostatek času na rehabilitaci
Jistě mi dáte zapravdu, že dostat se do krize trvá nějakou dobu. Jdeme přes své limity, bojíme si přiznat neúspěch, nebo naopak věříme, doufáme, si myslíme, že na náš laxní přístup nikdo nepřijde, že se to NĚJAK vyřeší, a necháváme věci takzvaně „vyhnít.“ Do krize se tak člověk většinou nedostane ze dne na den. Když pak krize přijde, mylně se domníváme, že se nám situaci podaří slepit během krátké chvíle. Bohužel tomu tak není a náprava jakýchkoli krizových situací prostě vyžaduje čas. Toto pravidlo platí v každém oboru. Ať už se jedná o ekonomickou krizi (ve velkém měřítku), nebo o vaši osobní (například syndrom vyhoření, přepracování, krize ve vztahu), vždy je potřeba na stabilizaci situace dostatečné množství času. Zpravidla platí, že čím hlubší a dlouhodobější byla krize, tím delší čas je nutný k rehabilitaci. Najděte tedy řešení, které by mohlo vaší situaci prospět, a pomalu jej začněte realizovat. Mějte však na paměti dlouhodobé řešení situace, nikoli krátkodobé „zaplácnutí“ problému.
Nejdůležitější je váš osobní pocit
Skutečně platí, že nejdůležitější je, abyste se cítili dobře. Krize totiž přišla jen proto, abyste si uvědomili, že situace, v níž se nacházíte, pro vás není ideální. Jak už bylo řečeno, nejde o konec světa a vždy se dá najít řešení. Zamyslete se tedy sami nad sebou, zda jste doopravdy šťastní a zda vám krize jen neukazuje, že možná nastala ta pravá chvíle vydat se jiným směrem. Není nic špatného na tom, že se vám něco nepodaří tak, jak byste chtěli, nebo jak to od vás očekává okolí. Spíš se zeptejte, jestli se cítíte být šťastní a zda vás život za takových podmínek naplňuje. Možná je jen na čase říct si pomyslné: A dost! Nebojte se nových začátků, i když se mohou zprvu jevit jako těžké. Pamatujte na to, že každá krize jednou pomine. Navíc – kdybychom neprocházeli krizemi, nevěděli bychom, jak chutná úspěch.
Nacházíte-li se v krizi a potřebujete pomoct, ráda se s vámi na vaši situaci podívám, ať už je krize jakékoli povahy. Máte možnost využít buď individuálního koučinku, nebo se můžete přihlásit do koučinkového programu Restart mého života.
Čtěte také:
Hana Wolf, MBA
Působí jako senior kouč ve Škole pro ženy a v rámci pražské kliniky PURE CLINIC Praha. Dlouhodobě se specializuje na oblast nízké sebedůvěry, pomáhá lidem po náročném rozchodu a rozvodu a také se zaměřuje na téma změny kariéry a maximalizací pracovního potenciálu. Vede workshopy „Umění sebedůvěry INTENZIVNĚ“, „Ukončete samotu a uvolněte svůj vztahový potenciál“ a „Maximalizujte svůj pracovní potenciál“. Věnuje se individuálním konzultacím a je certifikovaným koučem pro program „Restart mého života“.
Napsat komentář