Jak je to doopravdy s tím pečivem?
Asi mi dáte za pravdu, že většina lidí české populace si bez pečiva neumí život představit. Snídáme čerstvé rohlíky nebo chleba se šunkou a sýrem, nejrůznější croissanty, koblížky a koláčky, když nestíháme oběd, přijde nám jako ideální varianta bageta se zeleninou, sýrem, případně s masem.
Napsala: Ing. Lucie Strachotová, kouč a výživový poradce
No a večer, když přijdeme utahaní z práce a nechce se nám vařit, opět se dorazíme pečivem. Čím dál častěji slýchám od lidí, že neví, co mají jíst, když chtějí zhubnout a zároveň by pečivo měli vynechat. Nebojte se, těch variant je opravdu spousta a napíšeme si o nich v dalším článku.
Je ale pravdou, že dodržování zásad zdravé výživy není vždy snadné, a když nám snahu ještě komplikují vypečení výrobci pečiva a reklamy, člověk neví, čemu má věřit. Z pečiva se stal business, ale jak to s ním doopravdy je?
Největší zlo
Největším zlem je rafinovaná bílá pšeničná mouka, která není obsažená jen v chlebu nebo rohlíku, ale bohužel i v nejrůznějších bagetách, houstičkách, pizze, buchtách, koláčích a dortech, v sušenkách, müsli nebo těstovinách.
Co obsahuje pšeničná mouka?
Celé pšeničné zrno a výrobky z něj obsahují mnoho minerálních látek, vitamínů a cenných olejů. Významný je také obsah manganu, hořčíku a vlákniny. Pšeničný klíček a otruby se považují za výživově nejhodnotnější a nejzdravější část pšeničného zrna. Obojí je však při průmyslovém zpracování odstraněno a v bílé mouce se tudíž nenacházejí. Rafinovaná bílá mouka proto obsahuje až o 80% méně živin a o 90% méně vlákniny než mouka celozrnná. Na organismus působí tak, že ho překyseluje a zahleňuje.
Pšenice a štíhlá linie
Pšenice v podobě zrna, čerstvé celozrnné mouky a výrobky z ní podporuje růst, zvyšování hmotnosti a tvorbu tukové tkáně, proto by ji měli omezovat lidé trpící nadváhou. O to hůře je na tom bílá rafinovaná mouka, která špatně štěpí škrob a evokuje další hlad. Člověk se cítí zasycený jen na chvíli a velice rychle sáhne po dalším jídle. Nejhorší variantou zůstává, když si dá člověk pečivo navečer. Věřte mi, že takhle štíhlé bříško a křivky nebudete mít nikdy.
Tmavé není vždy celozrnné
Tmavé pečivo opravdu není vždy celozrnné. V obchodech a supermarketech, kde máme neskutečné množství výběru pečiva, je někdy těžké rozeznat, které je pro nás to správné. Nabízí se jasná odpověď: Čím je pečivo tmavší, tím je to lepší. Láká nás ta nejtmavší barva produktu a my máme pocit, že svému tělu dáváme to nejlepší. Je to však katastrofální omyl. Jedná se často pouze o dobarvení bílé mouky např. karamelem. Pokud si tedy opravdu svůj život nedovedete bez pečiva představit, vybírejte si zásadně žitné a celozrnné produkty.
Na co si dát opravdu POZOR!
Bílá pšeničná mouka se za poslední desítky let stala tak rozšířenou a používanou potravinou, že se čím dál častěji objevuje na seznamu alergenů. Jíme jí tolik, že i ze zdravotního hlediska každému z nás pomůže, když její konzumaci omezíme. Především lidé, kteří ji mají obsaženou ve svém jídelníčku i 3 krát denně, což vůbec není výjimkou, spíše naopak. Pšenice obsahuje lepek a jeho trávení dělá spoustě lidem potíže. Lepek potom funguje jako nervový jed a může způsobovat psychickou labilitu, úzkosti, zhoršenou funkci ledvin, migrény apod.
Pokud vám dlouhodobě není dobře, cítíte se často nafouknutí, bojujete s nervy, psychickým vypětím a nadváhou, zkuste alespoň na měsíc produkty obsahující pšenici a lepek vynechat a uvidíte, jestli se vám stav zlepší. Mně to zaručeně pomohlo :).
Přečtěte si také: Kaše nejen pro zdraví, ale i pro duši
Zbavte se konečně té pneumatiky
Přijďte na naše akce a workshopy: akce Školy pro ženy
Napsat komentář