Je sushi doopravdy tak lehká a zdravá strava?
Krásná postava a zdravé tělo není výsledkem vyčerpávajících diet, ale je to především bonus pro příznivce zdravého stravování. Je možné se mučit hlady, zakazovat si myslet na jídlo nebo si pověsit zámek na lednici. Jde to však i jinak. Lze jíst zdravě, s chutí a přitom nepřibrat na váze. Jednou z těchto úžasných potravin je právě sushi.
Napsala: Ing. Lucie Strachotová, výživový poradce
V našich podmínkách zažívají sushi pokrmy poslední léta velký boom. Restaurace a running sushi podniky rostou jako houby po dešti a stále více lidí tuto japonskou specialitu objevuje a miluje. Já jsem na světě už nějaký ten pátek, ale sushi mě dlouhou dobu míjelo. I přesto, že miluji rýži, ryby i zeleninu, do této restaurace jsem nevyrazila. Jednoho dne jsem si řekla, že to vyzkouším, když všichni kolem mě tuto japonskou specialitu konzumují ve velkém. A víte co? Sushi mě uchvátilo.
Co dělá ze sushi zdravou a lehkou potravinu?
Tajemství se schovává v ingrediencích, které se používají na přípravu sushi, rolek a jiných pokrmů japonské kuchyně. Není žádným tajemstvím, že Japonci jsou v porovnání s naším národem štíhlejší, zdravější a dožívají se vyššího věku. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé základní suroviny.
Rýže
Rýže je hlavní a základní ingrediencí na přípravu sushi. Je však potřeba vybrat tu správnou, protože ne každá se na přípravu hodí. Rýže je lehce stravitelná a obsahuje spoustu vitamínů a minerálních látek. Je nízkokalorická a neobsahuje lepek, je proto vhodnou potravinou pro lidi trpící celiakií.
Ryby a mořské plody
Ryby a mořské plody jsou další úžasnou ingrediencí při přípravě sushi. Čerstvé ryby a mořské plody jsou zdrojem kvalitních bílkovin, jódu a tuků s omega-3 mastnými kyselinami. Příznivě ovlivňují vysokou hladinu cholesterolu v krvi a působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním. Syrové ryby oproti těm tepelně upraveným si zachovávají veškeré zdraví prospěšné látky, takže hurá do konzumace.
Řasa Nori, Kombu, Wakame
Mořské řasy jsou výbornou potravinou. Obsahují až 15 krát více minerálních látek než běžná zelenina. Zároveň mají omlazující a zkrášlující účinky. Řasy čistí organismus od toxických látek a zlepšují průchodnost cév. Dále jsou vynikajícím zdrojem organického jódu a dalších stopových prvků, jejichž potřebu nemůžeme pokrýt naší běžnou stravou. Jsou plné lehce stravitelných bílkovin a působí na náš organismus zásadotvorně, což je při dnešním nezdravém způsobu stravování velké plus.
Křen Wasabi
Wasabi je název pro japonský křen, který má velmi výrazné aroma. Konzumuje se nejčastěji právě se sushi pokrmy, které obsahují syrové ryby a tepelně neupravené mořské plody, které se poměrně rychle kazí a v nichž se to bakteriemi jen hemží. Wasabi dokáže zbavit potraviny bakterií a považuje se za pochutinu, která různé jedy a mikroorganizmy eliminuje.
Nakládaný zázvor Gari
Nakládaný zázvor je nedílnou součástí při servírování sushi. Má zdravotně prospěšné účinky, protože podporuje trávení, chrání před střevními chorobami, pomáhá při bolestech hlavy a potlačuje první příznaky chřipky a nachlazení.
Avokádo
Avokádo obsahuje spoustu vitamínů, minerálních látek a zdraví prospěšných tuků. Je tedy vhodné i při dietě, ale pomáhá také při celkové regeneraci organismu, únavě, pomáhá proti stárnutí díky obsahu antioxidantů a také zbavuje naše tělo škodlivých toxinů. Avokádo je oblíbená potravina při výrobě sushi, takže si určitě pochutnáte.
Z výše uvedeného je jasné, že suroviny na přípravu sushi jsou zdraví prospěšné, zároveň bohaté na kvalitní tuky, sacharidy a jsou nízkokalorické, takže pokud je zařadíme do svého jídelníčku, kil navíc se nemusíme obávat a léto můžeme přivítat s nadšením.
Kultura stolování, hůlky versus příbor
Sushi není jen gastronomickým zážitkem, ale jde i o kulturu stolování. Zkuste popřemýšlet, jak rychle sníte jídlo klasickým příborem. Většinou ho zhltnete a ani nevíte, že jste něco snědli. U japonské kuchyně, kde jsou používány hůlky, do sebe nic rychle nenaházíte. Jíte pomalu, jídlo si vychutnáváte, tím pádem dříve poznáte, kdy jste opravdu plní a najedení. Nemůže dojít k ,,přežrání“. I když…jakmile jednou sushi vyzkoušíte, tak vám zachutná, že se možná i přejíte :-)
Určitě vám všem přeji dobrou chuť a skvělou volbu při vaší první sushi restauraci.
Přečtěte si také: Tipy na jarní očistu, která vás zbaví kil i únavy
Napsat komentář