Kaše nejen pro zdraví, ale i pro duši
Snídaně tvoří základ našeho dne. To už všichni dobře víme. Spousta z nás ale snídá každý den to stejné. Lidé mají během celého dne hlavu zaplněnou myšlenkami, co je zase čeká v práci, kdo dneska vyzvedne děti ze školy, a tak je pro ně možná obtížné ještě přemýšlet nad tím, co nového si dát k snídani.
Napsala: Lucie Strachotová – kouč a výživový poradce
Takže klasicky ráno sáhnou po pečivu, šunce a sýru. Maximálně to obmění za jogurt s müsli a ovocem. Ale co takové kaše?
Spoustě lidem se při slově kaše vybaví vzpomínky na dětství. Vůně skořice, kakaa a rozpuštěného másla se prostě nedá zapomenout. Přesto většina lidí na kaše v dospělosti zapomněla v domnění, že se po nich tloustne, nebo znají jen krupicovou kaši, a ta se přece v dospělosti nejí. Už přece nejsme malé děti :-).
Jíst tedy kaše, nebo nejíst? Pro koho jsou a jsou skutečně hrozbou pro naši štíhlou linii? Kaše rozhodně patří do jídelníčku člověka po celý život. Jen je potřeba vědět, jaké kaše si vybírat a co do nich přidat, abychom z toho neudělali energeticky vydatnou bombu. Dalším pozitivem je, že jsou dobře stravitelné, zasytí a dodají tělu potřebnou energii.
Ovesná kaše i pro duši
Ovesná kaše je výborná především v chladnějších měsících, protože po její konzumaci máte krásný hřejivý pocit v celém těle a poměrně dlouho se po konzumaci nedostaví pocit hladu. Ovesná kaše je nutričně velmi bohatá a skvěle nás nastartuje do nového dne. Oves si ceníme především pro vysoký obsah vlákniny, komplexní sacharidy, minerály a vitamíny. Posiluje nervovou soustavu, stabilizuje krevní cukr, pomáhá snižovat cholesterol a vysoký krevní tlak.
Důležitým faktorem také je, že působí jako vzpruha při duševním vyčerpání, depresích a skleslosti. Takže to je výborná obilovina nejen pro naše tělo, ale i pro duši.
Pohanková kaše pro naše cévy
O pohance se všude píše samá chvála, jak je zdraví prospěšná, ale většina lidí jí nemůže přijít na chuť. I já jsem měla tento problém. Dlouho mi ležela ve spíži, ale jednou jsem to prolomila. A víte co? Zamilovala jsem se do ní. Dneska převážnou většinu mých snídaní tvoří pohanková kaše. Pokaždé si ji ochutím jinak, ale mým favoritem je kaše oslazená agávovým sirupem, s trochou ořechů a sušeného ovoce.
A proč je pohanka zdravá? Obsahuje osmnáct různých aminokyselin, minerálních látek (zinek, měď, selen, hořčík) a vitamínů. Nejdůležitější je v pohance obsah rutinu, díky kterému je lékem na cévy a také křečové žíly. V pohance není obsažen lepek, takže se hodí rovněž pro bezlepkovou dietu.
Jahelná kaše podporuje také pozitivní myšlení
Jáhly jsou spojeny se zdravým stravováním a v poslední době se těší čím dál větší oblibě. Obsahují cenné minerální látky, jako je draslík, hořčík, fosfor, zinek, vlákninu a vitamíny skupiny B. Jáhly jsou lehce stravitelné, a jsou tak vhodné pro všechny věkové kategorie, při bezlepkové stravě a pro většinu alergiků nebo pro lidi s oslabeným zažíváním. Jejich další skvělý účinek je, že podporují pozitivní myšlení a pomáhají předcházet depresivním stavům. Jáhly se dají jíst slané i sladké v podobě jahelné kaše. Je jen na vás, na co budete mít chuť a co si do jahelné kaše přimícháte. Fantazii se meze nekladou.
Nebojte se zařadit do svého jídelníčku vzpomínku na dětství a já vám přeji dobrou chuť.
Přečtěte si také: Nedaří se vám zhubnout? Nastartujte svůj metabolismus.
Přijďte na naše akce a workshopy: Akce Školy pro ženy
Napsat komentář