Když partner neposlouchá
Cítíte se ve vztahu dlouhodobě nespokojení, a ať se snažíte sebevíc, partner vás vůbec neposlouchá? Nejste v tom rozhodně sami. Stále častěji se v klientské praxi setkávám s lidmi, kteří se cítí stejně. Partner je neposlouchá, a když už poslouchá, jako by nevnímal. Jako by je vůbec neviděl, nechápal, co se mu snaží říct, urážel se bez výsledku.
Napsala: Barbora Sedláková
Do stavu, kdy partnera plně nevnímáme, se v dlouhodobém soužití dostane čas od času každý. Pomáhá nám to v momentech, kdy jsme přetížení. Někdy náš mozek informace zkrátka musí filtrovat, aby se úplně nepřehltil, nebo odsunout nepříjemné téma na čas, kdy pro jeho řešení bude mít větší kapacitu. Pokud se ale jedná o dlouhodobě trvající realitu, spokojenosti ve vztahu to rozhodně nepřidá.
Všichni toužíme být vnímáni. Toužíme se cítit plnohodnotní a důležití. Toužíme po propojení s milovanou osobou. Zkusme se proto v krátkosti podívat na jednoduché triky, které mohou při rozhovoru s partnerem tento pocit prohloubit nebo jen získat jeho zájem o rozhovor s námi.
Řekněte partnerovi jasně, co po něm chcete
Někdy mají lidé pocit, že jim partner nenaslouchá zcela mylně. Neuvědomují si, že když se druhému začnou svěřovat s problémem, okamžitě mu v hlavě naskočí, že má hledat řešení. V tu chvíli ztrácí pozornost na monolog partnera a zabloumají se do vlastního světa. Oznamte partnerovi předem, že nechcete, aby hledal řešení, ale pouze aby vás vyslechl. Hledání řešení poté přijde samo.
Nedostatky nahraďte rezervami
Pokud toužíte po tom, aby vám partner naslouchal, nikdy nezačínejte rozhovor negativními zprávami a výčitkami. Ty protějšek okamžitě zastraší nebo nabrousí. Snažte se nejprve upoutat pozornost druhého a zkusit ho motivovat. O chybách nemluvte jako o nedostatcích a nevyčítejte. Naopak chyby nazvěte rezervami a příležitostmi, jak váš vztah zlepšit. Řekněte partnerovi, jak se cítíte, když dělá věci, které se vám nelíbí, a popište mu, jak by situace vypadala, kdyby je nedělal. Domluvte se, že si během rozhovoru nebudete skákat do řeči, komentovat, hodnotit, vztekat se. Že každý z vás druhého jen v klidu vyslechne a nechá si vše rozležet v hlavě.
Mluvte o své vizi do budoucna. Ne o tom, co se teď nedaří nebo nedařilo. Energii tak pošlete tím správným směrem. Nemluvíte spolu proto, abyste se babrali další čas v bolestivém, ale proto, abyste brzy zažívali příjemné. Pokud během rozhovoru ztrácíte kontrolu, obraťte se na odborníka, který vám pomůže stresové situace zvládat s klidem a jistotou.
Zamyslete se sami nad sebou
Nasloucháte vy svému protějšku? Ať chceme, nebo ne, životní partneři jsou naším zrcadlem. Jejich chování bývá buďto podobné našemu, nebo naopak poukazuje na jeho opačnou polaritu v nás. Zamyslete se nad tím, zda partnera dostatečně posloucháte nebo se mu naopak moc nepodřizujete a nejste příliš slabí ve stanovování jasných hranic.
Udělejte si čas sami pro sebe
Najděte si čas, kdy si budete povídat. Ideální pro tuto příležitost může být například hezká procházka, večeře v restauraci, víkend na chalupě. Velmi účinná je například metoda vylití emočního kyblíku.
Ing. Barbora Sedláková
Působí jako kouč a mentor ve Škole pro Ženy a v rámci pražské a brněnské kliniky PURE CLINIC. Může Vám pomoci v oblasti životní nerovnováhy, při nepříjemných myšlenkách a také v oblasti detoxikace těla a mysli. Je certifikovaným koučem pro program „Zbavte se strachu, úzkostí a uvolněte Váš vnitřní potenciál“ a „Hubněte s hlavou“.
Napsat komentář