Když se doma mluví více jazyky, aneb jak vychovávat bilingvální dítě?
Ať už žijete v zahraničí, nebo je otec vašeho dítěte cizinec žijící v Čechách, vaše dítě bude při výchově vyžadovat individuální přístup. Jak tedy s dítětem komunikovat, čeho se vyvarovat a v čím ve výchově počítat si povíme v dnešním článku.
Napsala: Hana Wolf, MBA
Buďte konsistentní
V některých domácnostech jsou děti exponovány až třem cizím jazykům. Zažila jsem rodinu, kde on byl Čech, ona Španělka, rodiče společně mluvili anglicky, matka španělsky a dítě chodilo do české školky. Takový kulturní mix je pro dítě velmi náročný, ale rozhodně to není nic nemožného. Je jen důležité si stanovit pravidla, jakými budete komunikovat a kde a nechat dítě, ať se zorientuje. Je tedy třeba se dohodnout, jakým jazykem se bude mluvit doma. Maminka pak a dítě může mluvit svým mateřským jazykem, aby dítě rozumělo, když například dítě přijede k prarodičům. Je také potřeba počítat s tím, že děti z vícejazyčných rodin začnou mluvit později. Neznamená to, že by byly zaostalejší, než ostatní děti, jen jim to prostě déle trvá. Některé děti začnou mluvit ve třetím až čtvrtém roce, takže opravdu nepropadejte panice a dítě nenuťte mluvit.
Budujte pozitivní vztah dítěte k cizímu jazyku
Pokud žijete v zemi, která je domovem vašemu partnerovi a vy jste jediná cizinka v rodině, určitě si přejete, aby váš potomek mluvil alespoň z části vaším jazykem. To je samozřejmě v pořádku, jen spousta maminek se snaží až příliš. Chtějí, aby s nimi dítě komunikovalo na úrovni rodilého mluvčího a tak vytváří nezdravý vztah dítěte k mateřskému jazyku své matky. Sama si pamatuji, když mě má babička nutila mluvit slovensky. Neměla špatný úmysl, ale na dlouhé roky jsem brala mluvení tímto jazykem jako nutné zlo. Když jsem si k němu po letech sama našla cestu, zamilovala jsem se do něj a dodnes ráda čtu knihy ve slovenštině a sleduji některé televizní pořady, jen proto, jak krásně zní. Snažte se tedy děti zapojit do pro ně cizího jazyka formou hry a zábavy, nikoli donucením. Cizí jazyk je bude bavit a budete až překvapená, jak rychle přepnou, když třeba pojedou na prázdniny k vašim rodičům.
Stýkejte se jinými mezinárodními rodinami
Je-li to jen trochu možné, navazujte vztahy s podobnými páry, jako jste vy a váš partner. Dítě si tak nebude připadat jiné a naopak se bude cítit v mezinárodním prostředí, jako ryba ve vodě. To se mu pak bude hodit hlavně v době, kdy vyroste. Bude znát kulturní rozdíly a snadno se bude schopno adaptovat. Je také dobré dát dítě do mezinárodní školky, popřípadě do kroužků, kde se komunikuje jazyky, kterými se mluví u vás doma. Pokud jste tedy vdaná v cizině, zkuste se stýkat s jinými českými maminkami, abyste vaše dítě co nejvíce dostávala do jazykově přirozeného prostředí. Vše pro vašeho potomka bude přirozené a s lehkostí, což je pro rozvoj dětí klíčové. Ne nadarmo je tak úspěšný Komenského koncept „Škola hrou.“ Takže si nezapomeňte hlavně hrát.
Hana Wolf, MBA
Působí jako hlavní kouč a mentor ve Škole pro ženy a v rámci pražské kliniky PURE CLINIC Praha. Dlouhodobě se specializuje na oblast nízké sebedůvěry, pomáhá lidem po náročném rozchodu a rozvodu a také se zaměřuje na téma změny kariéry a maximalizací pracovního potenciálu. Vede workshopy „Umění sebedůvěry INTENZIVNĚ“, „Ukončete samotu a uvolněte svůj vztahový potenciál“ a „Maximalizujte svůj pracovní potenciál“.
Napsat komentář