Strašák jménem kvasinková infekce
Letní měsíce jsou pro mnohé z nás nejoblíbenějším obdobím z roka. Slunce svítí, děti mají prázdniny, a spousta žen si tak se svými blízkými vyráží užít zaslouženou dobu odpočinku.
Napsala: Barbora Sedláková
Nejčastěji se jezdíme zchladit k moři, jezerům, rybníkům nebo bazénům, kde si často také užíváme sportovních aktivit. Během dne mlsáme zmrzlinu a večery si zpříjemňujeme skleničkou alkoholu nebo intimní chvilkou s partnerem. Právě tyto příjemné okolnosti však přímo přejí přemnožení nepřítele mnoha žen – kvasinkové infekci způsobené kvasinkou Candida.
Candida je druh houby, která s námi v našem těle žije v symbióze už od našeho narození. Pokud je naše tělo dost silné, nikterak nám nezasahuje do života. Pokud se ale v těle vytvoří nevyvážený stav, tělo se překyselí a oslabí, stačí přidat některý z rizikových faktorů a nebezpečí přemnožení kvasinky Candida je na světě. Své o tom ví tři ze čtyř žen, které za svůj život kvasinkovou infekci prodělají. Alarmující je, že ačkoliv je běžná léčba poměrně úspěšná, téměř polovina z nich infekci prodělává opakovaně. Jen v České republice tento problém trápí nejméně 100 000 žen v produktivním věku, čímž se vaginální mykóza stává nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Pokud tedy vaginální mykózou trpíte, rozhodně v tom nejste sama.
Chcete se naučit jednoduché detoxikaci těla i mysli? Přijďte na můj workshop: Základy detoxikace těla a mysli
Příznaky onemocnění mohou být silné pálení, svědění nebo opuchnutí v oblasti genitálu často provázené také reakcí sliznic a kůže v této oblasti. Nepříjemné pocity a bolesti jsou často doprovázené tvarohovitým výtokem.
Pokud má naše oslabené tělo k výskytu vaginálních mykóz sklony, nebo u nás infekce už dokonce propukla, měly bychom dodržovat několik zásad a vyhýbat se pokud možno rizikovým faktorům. Pojďme si tedy udělat přehled těch základních.
Rizikové faktory pro vznik kvasinkové infekce:
- Nadměrná aktivita a nedostatek odpočinku
- Dlouhodobý stres
- Užívání antibiotik
- Užívání hormonů včetně hormonální antikoncepce
- Nesprávný životní styl
- Přijímání nadměrného množství cukru v potravě
- Nesprávná hygiena intimních partií – nadměrné mytí nebo používání parfémovaných mýdel, vložek a bělených tampónů
- Pohlavní styk
- Koupání ve chlorované vodě
- Nošení uplého prádla a uplých kalhot
- Nošení mokrých plavek
- Zapaření intimních partií
Jak tedy infekci předcházet?
- Nepřetahujte se a pravidelně odpočívejte
- Nestresujte se
- Omezte nošení uplého oblečení ve spodní části těla
- Dodržujte pitný režim
- Pravidelně sportujte (ne plavání a sporty, u kterých se nadměrně potíte)
- Jezte zdravě a pokud možno dodržujte protikvasinkovou dietu s nízkým obsahem cukrů a vysokým podílem syrové zeleniny
Chcete se naučit jednoduché detoxikaci těla i mysli? Přijďte na můj workshop: Základy detoxikace těla a mysli
Pokud infekce propukne do akutní podoby, navštivte svého gynekologa. Použít můžete také volně prodejné antimykotické masti nebo globule určené pro léčbu vaginální infekce. Pokud jste zastáncem přírodního léčení, vyzkoušejte například sedací lázeň z dubové kůry, aplikaci česneku nebo potírání panenským za studena lisovaným kokosovým olejem. Ten má skvělé antimykotické vlastnosti a dá se užívat i preventivně například během intimních chvil. Skvěle poslouží také zavedení tamponu předem namočeného do směsi ze lžičky kokosového oleje a 2 kapek oleje tea tree.
Aby se opakování infekce zabránilo, je třeba zásady včetně velmi důležité protikvasinkové diety dodržovat poctivě a především i poté, co byl zánět z těla odstraněn.
Pokud si nevíte s kvasinkovou infekcí rady, můžete si také stáhnout ebook: Jak se zbavit kvasinkové infekce
Napsat komentář