Manipulace se týká každého z nás!
Měli jste někdy po debatě s druhým těžký pocit viny? Anebo jste jednali na základě strachu, který ve vás druhý probudil? Velice pravděpodobně jste se stali obětí manipulace, i když se mohlo jednat o vašeho blízkého nebo kamaráda.
Napsala: Bc. Lenka Černá
Manipulátorem může být každý z nás, a co je horší, vůbec si své manipulátorství neuvědomujeme. Pojďme si dnes říci, co je vůbec manipulace, jak ji rozpoznat a jak jí také čelit.
Jak rozpoznat manipulaci?
Jak jsem se již zmínila, manipulátorem může být vaše matka, partner, kamarád nebo spolužák. Ale také jím může být velká korporace a společnost celkově. My lidé jsme totiž často motivováni k jednání nezdravými motivy, které v nás může probudit reklamní spot i zažité společenské dogma. Tak tedy, v případě, že ve vás druhý vzbuzuje pocity viny nebo strachu, jste obětí manipulace. To jsou základní dvě emoce, které doprovází ovládání vaší osoby.
Prověrka manipulátorů
Kolik máte ve svém okolí lidí, kteří ve vás pocity viny a strachu probouzí? A do jaké míry jste ovládáni společností, korporacemi, které chtějí určitým způsobem ovládnout vaše přemýšlení? Můžete si udělat jednoduchou prověrku manipulátorů, která vám pomůže se s nimi lépe vypořádat. Zkuste jeden týden pozorovat vaše emoce a pocity, když jednáte s druhými a také, když se rozhodujete o nákupu. Kdykoliv budete cítit výše uvedené emoce, zapište si jejich zdroj na papír. Zde je praktická pomůcka, jak manipulátora rozpoznat.
Věty, které manipulátoři používají:
Když tohle uděláš, vymstí se ti to…
Když se takhle budeš chovat, ublíží mi to…
My všichni si tady myslíme…
Ostatní o tobě říkali, že…
Jen abys jednoho dne nelitoval…
Pokud toto nebudete užívat, můžete onemocnět…
Když nyní nezakoupíte, šance se nebude opakovat…
Jak sami vidíte, na manipulaci a podvědomé ovládání můžete natrefit na každém kroku.
Jak čelit manipulaci?
Existuje více způsobů, jak manipulaci čelit. Pro začátek je důležité, že jste si vaše emoce a ovládání vaší osoby vůbec uvědomili. Existují dva způsoby, jak manipulátora odvrátit:
Aktivní obrana – v tomto případě budete aktivní a jasně sdělíte druhému váš nesouhlas. Dá se říci, že jeho negativní působení odvrátíte a “zašlete” mu energii zpět. Prostě rázně vyslovíte nesouhlas anebo mu rovnou řeknete, že si jím nepřejete být manipulováni.
Pasivní obrana – tento přístup je někdy efektivnější, než v případě aktivní obrany. A to hlavně v případě, že druhý nebude ochoten si přiznat chybu v jednání, nezmění svůj přístup. Pasivní obrana spočívá v tom, že na slova druhého nebudete reagovat, debatu rychle ukončíte a odejdete z ní. Avšak sami v sobě si “ukotvíte”, že se nenecháte ovládat.
Já osobně raději používám aktivní obranu před manipulací, avšak vyžaduje určitý trénink asertivity. Musíte také počítat s tím, že se dostanete do konfliktní situace, která nemusí být příjemná.
Nenechte se společensky ovládat
A nakonec tu pro vás mám jeden poznatek. Když jsme byly děti, rozhodovaly jsme se na základě našich chtění a tužeb. Avšak, po nějaké době přišli rodiče, školství a společnost, kteří nám začali diktovat. Co bychom měli, co musíme a jaké máme povinnosti. A tak jsme se v určité době života naučili poslouchat příkazy a zákazy ostatních, máme v sobě zakořeněno, že je zapotřebí dodržovat pravidla i způsoby chování.Rozhodujeme se primárně na základě pocitů strachu a chováme se tak, abychom nikomu neublížili. Není to však v někdy na škodu? Zkuste se tedy zamyslet nad tím, co všechno děláte jen proto, že musíte a měli byste. A zda není možné dělat více to, co chcete a po čem toužíte.
Napsat komentář