Nenechte se pohltit samotou
Už dlouho jste bez partnera a cítíte se osaměle? Bojujete s pocity méněcennosti a cítíte se být pro druhé přítěží? Než abyste šla mezi lidi, raději se zavřete ve svém bytě, kde vás nikdo nevidí? Nejbližšími společníky vám jsou sklenička vína, cigarety, či jídlo, kterým zajídáte pocit opuštěnosti? Jak z toho celého ven? Jak se znovu začít radovat a nalézt vytouženého partnera?
Napsala: Hana Wolf, MBA
Pojmenujte si důvody, proč jste osamělá
Je velký rozdíl mezi samotou a osaměním. Samota je konstruktivní, přináší nám odstup od okolí a máme v ní čas si utřídit myšlenky. Poznáváme sami sebe a napadají nás nové věci. Osamění je charakteristické pocitem beznaděje a s konstruktivním myšlenkovým procesem má pramálo společného. Lidi, které trápí osamělost, častokrát přepadají pocity deprese a zbytečnosti. V krajních případech může dlouhodobá osamělost vést až k sebevražedným sklonům. Pokud i vás trápí pocit osamělosti, zkuste se nejdřív sama sebe zeptat, proč tomu tak je. Skutečně je důvodem vaší osamělosti fakt, že jste momentálně bez životního partnera? Nebo je vaše osamělost způsobena tím, že máte podvědomě strach z odmítnutí a bojíte se navázat jakékoli nové vztahy? Ze své praxe vím, že hlavním důvodem dlouhodobé osamělosti je právě pocit méněcennosti, jenž lidem nedovolí vyjít ven ze svého bytu.
Postavte se strachu a jděte ven
Jedinou cestou, jak začít žít radostný a spokojený život, je postavit se strachům, které vás sužují. V tomto bodě bych ráda podotkla, že vaše strachy jsou ve většině případů neoprávněné. Jak už bylo zmíněno, nejčastějším důvodem osamění je strach z odmítnutí. Pokud se však zavíráte doma před okolním světem a ani nezkusíte vyjít ven, nemůžete vědět, zda vás okolí má rádo, či nikoli. Nejhorší období na osamělost jsou víkendy. Kdo dlouhodobou samotu zažil, tak ví velmi dobře, o čem mluvím. I já jsem byla poměrně dlouhou dobu bez partnera a po skočení školy jsem neměla přátele, se kterými bych mohla trávit volný čas. Řekla jsem si, že mám dvě možnosti: Buď se mohu utápět v depresích, nebo jednoduše zvednout telefon a ozvat se starým známým. Nemyslete si, také jsem se styděla, ale řekla jsem si, že krátkodobý stud je pro mě menší zlo, než dlouhodobý pocit osamění. Samozřejmě i mně se stalo, že v daný víkend na mě nikdo neměl čas. A tak jsem si sedla k internetu a začala hledat akce, na které bych mohla jít sama. A jako zázrakem mi asi během dvou týdnů začaly chodit pozvánky od známých na nejrůznější akce. Ať už to byly koncerty, výlety, vernisáže nebo jen milá přátelská setkání.
Zapište se na kroužek, který vás bude bavit
Jakmile najdete cestu ven ze svého bytu a budete se s druhými lidmi cítit v bezpečí, zkuste jít ještě o krůček dál. Opět sedněte k počítači a zkuste si najít aktivitu, kterou budete dělat srdcem a z lásky. Ale zde pozor! Vaším hlavním motivem by neměla být touha seznámit se s novým mužem. V tomto kroku je totiž důležité začít dělat to, co vás skutečně baví. A buďte kreativní. Můžete navštěvovat nejrůznější přednášky, zapsat se na kurz kreslení, či začít tančit. Já jsem si v období samoty zvolila kurz Flamenca a také jsem čtyřikrát týdně chodila v sedm hodin ráno na jógu. Naštěstí byla za rohem od domu, ve kterém bydlím . V době, kdy jsem se chtěla začít přátelit i s muži, jsem začala navštěvovat i kurzy salsy. Mé heslo znělo: „Hlavně nesmutnit doma a být happy .“ Doma mě sice nikdo nečekal, avšak já se každý druhý večer vracela příjemně nabitá a plná dojmů ze svých aktivit.
Snažte se být co nejvíce šťastná
Právě pocit štěstí a radosti je zaručeně to nejpřitažlivější pro druhé pohlaví. Ale co víc! Úplně nejdůležitější je váš vlastní pocit z naplněného a radostného života. Pokud se totiž přemůžete a nejdete cestu ze svého obydlí, začnete se setkávat s novými lidmi, budete navazovat vztahy a sdílet. Jestliže vás trápí strach a nízké sebevědomí, nebojte se na sobě zapracovat a své strachy pomalu rozpouštějte nejrůznějšími technikami. Jednou takovou technikou je, že se zkusíte sami sebe zeptat, zda je váš strach skutečně oprávněný, nebo se jedná o výmysly vaší hlavy. Uvidíte, že s trochou tréninku se vám podaří rozpoznat realitu od vašich nejčernějších fantazií. Jestliže si se svým sebevědomím rady nevíte, přesně pro vás je určen koučinkový program nebo intenzivní workshop „Umění sebedůvěry“, ve kterém vám velmi ráda pomohu najít cestu k vašemu vnitřnímu štěstí.
Otevřete se lásce
Jste-li naladěná na vaše vnitřní štěstí a cítíte-li se se sebou dobře, pak je na čase začít se zabývat otázkou případného partnerství. Ženy si častokrát stěžují, že svobodní muži už dávno nejsou a že na ně nikdo nezbyl. Já bych si v tomto případě dovolila oponovat. Ve chvíli, kdy jsem byla sama se sebou šťastná, chodila ven s přáteli, měla vlastní koníčky a zájmy, začala jsem si pomalu připouštět variantu, že bych byla ráda, kdyby do mého života někdo vstoupil. Když jsem na tuto možnost jen pomyslela, jakoby odnikud se zjevili fajn muži a všichni byli nezadaní. Nejkrásnější na tom bylo, že jsem si poprvé v životě dovolila si vybrat. Stačilo mi „jen“ otevřít své srdce a vše nechat volně plynout. Bylo však nutné rozpustit bolesti z předešlých vztahů, což byl sám o sobě náročný úkol. Jestliže cítíte, že v sobě máte stále spoustu bolesti, křivdy a hořkosti, přijďte na workshop „Ukončete samotu a uvolněte svůj vztahový potenciál“, který vám pomůže tyto silné emoce zpracovat.
Na závěr bych vám ráda řekla jediné: Pro každou z nás existuje ten správný princ, jen nejdřív musíme být šťastné samy se sebou. A tam nahoře určitě někdo chce, abyste zrovna vy byla šťastná. Přeji vám jen to dobré. Pokud na sobě budete chtít zapracovat, ráda vám pomohu prostřednictvím workshopů „Umění sebedůvěry“ a „Ukončete samotu a uvolněte svůj vztahový potenciál.“ Těmto tématům se také věnuji formou koučinkových programů nebo individuálních sezení.
Napsat komentář