Spánek není ztracený čas! Zatočte s nespavostí!

11. 4. 2013 | Škola zdraví | Silvie Magnuskova

Hlavní příčinou nespavosti je neustále se zvyšující stres, se kterým se musíme v běžném životě vypořádat.

Napsala: Mgr. Silvie Magnusková, PhD.

Stres patří mezi nejčastější příčiny nespavosti, ať už je stres krátkodobý nebo dlouhodobý např. v náročném zaměstnání. Důsledkem je pak probdělá noc. Většinou po odeznění stresových událostí se situace uklidňuje a přichází normální spánek. Někdy se to ale nepodaří a z nás se stává chronický nespavec. Je to způsobeno zafixováním nesprávných návyků z období nespavosti.

Co může nespavost způsobit?

Nespavost se projevuje neschopností usnout, častým probouzením a velice brzkým vstáváním. Ráno jsme pak unavení, malátní a tento pocit přetrvává celý den. Typickým příznakem je pak podrážděnost a snížený pracovní výkon. Nedostatek spánku nebo jeho snížená kvalita zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních poruch. Nedostatek nočního spánku je i faktorem vzniku nadváhy a obezity. Jak je to možné? Naše tělo potřebuje spánek k obnově sil a energie. Pokud se tedy pořádně nevyspíme, ráno se vzbudíme unavení a během dne budeme ve zvýšené míře dodávat tělu to, co, si žádá, tedy energii.

Proč je spánek důležitý?

Spánek je velmi důležitý pro regeneraci celého organismu. Během spánku se snižuje naše teplota, zpomaluje se dýchání, krevní tlak se snižuje. Svaly a vnitřní orgány odpočívají a zároveň dochází k regeneraci mozku. Mozek zpracovává veškeré podněty, které jsme mu přes den dali. Zjednodušeně můžeme říct, že třídí myšlenky a zážitky. Některé z nich ukládá do paměti, ty méně důležité budou časem zapomenuty. Aby ale mohly proběhnout veškeré regenerační procesy, musí mít spánek dostatečnou délku a kvalitu. Průměrná délka spánku se pohybuje okolo 6-9 hodin.

Co máme dělat proto, abychom dobře spali? 

Při léčbě nespavosti je hlavním úkolem odstranění příčin, kterou jí vyvolávají. Je třeba se zaměřit na navození správných spánkových stereotypů. Tento soubor doporučení bývá označován jako spánková hygiena.

  1. Spěte v dobře větrané, nepřetopené a tmavé místnosti.
  2. Využívejte ložnici především k odpočinku a spánku.
  3. Vyberte si vhodnou postel i matraci a v rámci možností na ní nešetříte.
  4. Je dobré dodržovat pravidelný rytmus uléhání i vstávání. Uleháme-li občas později, je lepší vstát v obvyklou hodinu, aby nedošlo k narušení spánkového režimu.
  5. Nepřetěžujte se těsně před spaním přílišným pohybem a jídlem, dobrému spánku neprospívá ani nikotin, alkohol a nápoje s obsahem kofeinu.
  6. Neuléhejte ke spánku s prázdným žaludkem.
  7. Dopřejte si před ulehnutím ke spánku chvíli na uvolnění a vyvarujte se fyzické i psychické zátěži.
  8. Dopřejte si pravidelný pohyb – i ten přispívá ke kvalitnějšímu spánku.
  9. Nesnažte se usnout za každou cenu – když se to nedaří, je lepší vstát a věnovat se odpočinkové činnosti. Jakmile se dostaví únava, honem zpátky do postele!
  10. Nezneužívejte léky na spaní – ty by měly pomoci jen v nejnutnějších případech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie