Odhalili jste nevěru? Podle jeho reakcí hodně poznáte!

24. 2. 2016 | Škola vztahů | Redakce

Možná jste se právě dozvěděli, že je vám partner či partnerka nevěrný/á. Dost pravděpodobně jste omylem (nebo i ze zvědavosti) zabrouzdali na partnerův Facebook, nebo udělal/a „osudovou“ chybu a neodhlásil/a se z emailu. To, co jste se dozvěděli, je jisto jistě šok, ať už jste to zcela nečekali, nebo jste i možná něco tušili. Nevěra prostě vždy zasáhne lidské srdce.

Někdy však reakce nevěrného zasáhne ještě víc než samotný akt. Podle toho, jak váš protějšek reaguje, můžete mnohé vyčíst, a třeba právě to vám pomůže se rozhodnout – stojí mi ten člověk za to pracovat na důvěře? 

Mlčení je také postoj

Přišli jste na nevěru, jste celí rozčílení a váš protějšek jen mlčí? To je pro vás určitě ještě víc frustrující a vyvádí vás to z míry. Možná, že i o to více budete tlačit na jeho vyjádření. Pravdou ovšem zůstává, že tlakem skutečně nic nevyřešíte. Pokud komunikovat nechce, nenuťte hned partnera či partnerku do hovoru a spíš dejte sami sobě, i potažmo jemu, nějaký čas. Dost pravděpodobně bude i váš protějšek v šoku stejně jako vy, i když se vina zdá být na jeho straně.

Pokud váš partner mlčel po celou dobu vašeho vztahu a nekomunikoval své nespokojenosti, jistě v sobě dusil veškeré své emoce. Velmi častý partnerský model je ten, že ostýchaví a bojácní jedinci jsou ve vztahu s razantními a rozhodnými partnery. Namísto toho, aby se protiklady doplnily, se pak jeden z partnerů bojí vyjádřit svůj názor a nezřídka jej potlačí. Nevěra pak pro něj/ni může být jakýsi únik, který nedokáže vysvětlit.

S větším tlakem se nevěrný ještě víc zavře do sebe a jen stěží se otevře, což může trvat delší dobu. Na jednu stranu je tedy dobré netlačit. Na stranu druhou je ale důležité vnímat svoji hrdost. Pokud totiž partner nechce komunikovat a nevyjádří se ani po delší době, je dost možné, že mu/ji nestojíte za to, aby svoji bariéru strachu prolomil/a.

Útočí a obviňuje

Pokud se váš partner brání útokem, záleží na tom, jakou formou je útok učiněn. Pokud je opravdu v necitlivé formě, tedy bez ohledu na vaše city, absolutně odmítá svou zodpovědnost, pak je takové chování egoickým vrcholem neúcty. Někdy dokonce obviňuje milence či milenku, že ji/ho svedli, a začne na ně tzv. házet špínu. To vše proto, aby se váš protějšek vymanil z jakéhokoliv provinění a účasti na nevěře.

Pokud se rozhodnete s partnerem zůstat, pak se mu ale rozhodně nedávejte zadarmo! Nebojte se uštědřit své polovici tvrdou lekci a dát skutečně najevo, že takové chování je absolutně nepřijatelné. Jedině tak má možnost se poučit a vyvarovat se záletů do budoucna. Věřte si, stůjte si za svým a nenechte se vtáhnout do manipulativní hry. Nenechte v sobě vzbudit pocity viny, že za všechno můžete vy! Ano, je pravda, že za vztahovou situaci nesou zodpovědnost vždy oba partneři. Možná jste byli příliš ustupující ve vztahu, možná jste nechtěli některé věci vidět, a na tom je rozhodně dobré pracovat. Avšak otočení nevěry zcela a výhradně proti vám je alibismus.

Pokud dáte vztahu druhou šanci, buďte obzvlášť opatrní a dejte si čas na to, než se znovu otevřete. Pokud na vás bude partner/ka po dvou týdnech tlačit, že vám to trvá, pak je jasné, že myslí jen na sebe. Je to trk, nad kterým stojí za to se zamyslet.

Zatlouká?

No co si budeme povídat! Údajné Plzákovo rčení dnes ctí mnoho nevěrníků i nevěrnic. Ve chvíli, kdy je nevěra zcela zřejmá, ani tak nedokáže být váš protějšek docela upřímný, je to pro zrazeného snad ještě větší zrada. Někdy se za tímto chováním může objevit motiv, že dotyčný nechce svému partnerovi ublížit, ranit jej, a tak raději zatlouká. Neboť i u zcela zřejmých okolností chce žena i muž stále věřit, že se nic nestalo.

Mnoho nevěrníků však zatlouká také proto, aby zůstal jejich vztah ve stejných kolejích, nechtějí nic měnit, neuvědomují si poučení ze situace. Pak je jejich zatloukání spíše projevem neúcty.

Pokud je motiv zatloukání spíše čistší (tedy že muž nechce ženě ublížit, nevěrou něco pochopil a chce vztah zachránit a posouvat), pak samozřejmě záleží na mnoha okolnostech, především jestli mají partneři děti, jestli je to poprvé apod. Můžete dát partnerovi šanci, ale opět se mu neotevírejte hned a „zadarmo“, ale bude si muset získat vaši důvěru postupně, skrze své činy a svoji trpělivost.

Ve druhém případě, kdy je zatloukání dokonce až trapné a okaté, zvažte, zda skutečně chcete být s někým, kdo si vás a vašeho zdravého úsudku neváží. Nedokáže se přiznat a vlastně tím projevuje neochotu u sebe něco měnit nebo na sobě pracovat. Pokud totiž takovou nevěru schováte pod koberec, problém vyleze někde jinde a bude potřeba se k němu postavit.

Potřebujete v oblasti nevěry odbornou pomoc? Neváhejte mě kontaktovat: Mgr. Kateřina Matláková 

Chcete se nás na cokoliv zeptat?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie