Přechod u žen
Je obecně známé, že hlavním spouštěčem ženského přechodu bývají hormonální změny způsobené snižováním ženského hormonu. Ze své praxe kouče mám zkušenost, že se jedná i o psychické změny, které vedou nejen ke stárnutí těla, ale i duše.
Ženy se o sebe například přestanou starat, mají za sebou negativní zkušenosti z oblasti jejich vztahů, celoživotně se hodně stresují. To všechno má dopad na jejich psychickou stabilitu, pocity spokojenosti a štěstí. Myslím si, že jediným měřítkem našeho věku je náš vnitřní pocit spokojenosti se sebou. Tato spokojenost se odráží na našem fyzickém i psychickém zdraví. Pokud si tedy my samotné řekneme, že už jsme staré a naše tělo je v přechodu (který navíc negativně vnímáme), naše tělo i psychika se tomu přizpůsobí.
Přechod u žen – psychické a fyzické změny
Ženy se v období přechodu mohou cítit podrážděné, jsou smutné a trpí určitým pocitem prázdnoty, nenaplnění ze života. Mohou se také cítit osamocené, méně ženské a nepochopené. Z hlediska fyzických změn u žen může dojít k přibývání na váze, zavodnění, návalům horka a nadměrnému pocení. Ženy mají také problémy se “stresovou inkontinencí”, která bývá spouštěna právě stresem a psychickou nerovnováhou.
Kdy přechod u ženy nastává?
Přechod u ženy je velice individuální, některé ženy přechod ani nezaznamenají a mohou jej pocítit až v 60 letech. Některé ženy první známky přechodu cítí již ve 40 letech. Záleží tedy primárně na tom, v jaké psychické a fyzické kondici daná žena je.
Existuje vůbec něco jako mužský přechod – fyziognomicky, psychologicky?
Rozhodně existuje, stejně tak jako u žen, i u mužů dochází k psychickým i fyzickým změnám (a to od 35 roku života). Právě v tomto věku se často muži začínají pozastavovat nad tím, jaký smysl vůbec má to, co dělají a jaké je jejich další směrování. Po 40 roce života mají muži často pocit, že jim ujíždí vlak a ubývají na své kráse. Díky psychickým změnám opět dochází i ke změnám fyzickým. Muži často trpí disbalancí v oblasti jejich středu těla a neudržují si tolik kondici jako před 40 rokem. Z hlediska hormonálních změn se u mužů objevuje řídnutí vlasů vedoucí k pleši nebo problémy s erekcí.
Jak se vyrovnat s přechodem u ženy i u svého partnera?
Ideální variantou je samozřejmě předcházet tomu – tedy prevence. Je dobré začít už před 30 rokem života – starat se o sebe, být ve vztahu, který je šťastný. Hledat naplnění v oblasti mé práce (využívat své talentové vlohy) a samozřejmě pečovat o své zdraví. V tomto případě určitě platí “ve zdravém těle, zdravý duch”. Pokud se tedy o sebe budu starat jak psychicky, tak fyzicky, mohu mé změny v životě mnohem lépe ustát a radovat se tak i ve vyšším věku. A jak přechod ustát v partnerství? Je zapotřebí, aby vztah dlouhodobě fungoval a byla zde vybudovaná důvěra i podpora. Pokud si daní dva stojí za to, ustojí všechny období života. Jak výchovu dětí, tak jejich odchod a stárnutí. Důležité je mít společné zájmy i přátelé a mít náplň volného času pro moment, kdy daní dva zůstanou sami bez dětí. Když máme svůj vlastní životní styl pestrý a zdravý, můžeme si jej užívat v každém věku. To nás ochrání od nepříjemných myšlenek a nudy, která může po 50 roce života nastat.
Je přicházející přechod u ženy „zárukou“ nestandardního chování, citového vypětí a dalších znaků, nebo si ho člověk nemusí vůbec všimnout?
To právě záleží na tom, zda na sobě pracujeme nebo ne. Pokud se celý život o naše tělo nestaráme, nemůžeme čekat, že zvládne hormonální přeměnu bez újmy. Pokud se naopak o sebe starám a udržuji se v psychické a fyzické kondici, přechod ani nemusím pocítit. Avšak, když na sebe celý život “kašlu” a do svého těla i psychiky neinvestuji, těžko mohu čekat návratnost.
Co byste ženám v přechodu doporučila?
Určitě bych ženám doporučila starat se o svoji hormonální rovnováhu již v dřívějším věku. Pokud mohu, nebrala bych hormonální antikoncepci. Ta totiž navozuje hormonální balanci uměle a když ji přestaneme užívat, tělo nemá schopnost hormony udržovat v rovnováze bez “vnější pomoci”. Určitě bych také využívala stravy, která je pozitivní pro ženské hormony (soja, kvalitní nenasycené mastné kyseliny, ryby apod) a v neposlední řadě bych praktikovala jógu, díky které si mohu také hormony držet v rovnováze. Pokud bych se dlouhodobě necítila v pohodě, využila bych služby kouče, který mi může pomoci jak v mých vztazích, tak v oblasti životního naplnění a radosti.
Doporučujeme vám kouče pro oblast vztahů a životní nerovnováhy: Mgr. Kateřina Matláková
Napsat komentář