Přestaňte se srovnávat a najděte své zdravé sebevědomí

31. 3. 2014 | Články a videa, Škola vztahů | Kolektiv autoru

Srovnáváme-li se s okolím, získáme vždy jen jeden ze dvou protichůdných pocitů. Pocit nadřazenosti nebo pocit podřazenosti. Který z nich nám ale dokáže zajistit v životě dobrý pocit a štěstí? A který z nich vypovídá o našem zdravém sebevědomí?

Napsala: Marta Němečková, kouč a mentor

Cítíte se horší nebo lepší než ostatní?

Pocit nadřazenosti získáváme srovnáváním se s lidmi, kteří jsou na tom hůř než my. Mnohem častější je ale porovnávání se s těmi, kteří jsou na tom v jakémkoliv ohledu lépe.  Z takového emočního souboje pak vycházíme jako poražení. Jsme horší a získáváme pocit podřazenosti.  Zkuste si ale položit otázku, k čemu je vlastně takové porovnávání dobré? Co z něj máte? Přináší vám dlouhodobě pocit štěstí a spokojenosti? Nebo je nakonec stejně nejdůležitější, jak se cítíte sami se sebou a pocit získávaný srovnáváním se, vám v životě škodí?

Proč se srovnáváme?

Pokud nás mysl neustále nutí se s nikým porovnávat, má to svoji příčinu.  Je jí nízké sebevědomí, pramenící z  nízké sebehodnoty. Potřeba srovnávat se vzniká ve většině případů v dětství, kdy děti dostávají za vzor sourozence, spolužáky a rodiče poukazují na to, co druhým dětem jde lépe, v čem jsou šikovnější, chytřejší. Rodiče a další primární autority radí, z koho by bylo dobré vzít si příklad, co dělat jako ti druzí, místo pochvaly upozorňují jen na chyby. Cítíme pak, že druzí mají neustále náskok a my je potřebujeme dohnat, aby s námi byli rodiče spokojení, abychom jim udělali radost, abychom se dočkali pochvaly. Tak nám vznikají programy, že být sami sebou není dost dobré a pro získání lásky to nestačí. Získáváme vzorce, že druzí dělají všechno lépe než my a ať uděláme cokoliv, může to být uděláno lépe, potřebujeme neustále druhé dohánět. Zároveň je pro nás mnohem důležitější, co si myslí ostatní, než jak se cítíme my sami.

Jak poznat nízké sebevědomí?

Máme svoji vlastní hodnotu? Můžeme si vážit toho, že jsme, jací jsme? Máme pocit, že jsme důležití a potřební? Jsme hodni lásky a láska přichází jen tak a nemusíme pro ni nic zvláštního dělat ani nikomu nic dokazovat? Pokud si odpovídáte na tyto otázky záporně, důvodem je vaše nízké sebevědomí, neuvědomění si své vlastní sebehodnoty.

Srovnávání se je návykem 

Podívejme se do přírody a zkusme najít cokoliv, co pro ni není potřebné nebo co by chtěla sama dělat lépe. Z čeho by si chtěla vzít příroda příklad a co by chtěla dohnat? Všechno do sebe zapadá, vše je v jednotě. Stébla trávy i ztepilé duby mají své nezastupitelné místo. Bez stébel trávy by většina zvířat vyhynula a svět by byl o moc chudší.  Tráva i vzrostlé stromy mají svoji jedinečnou úlohu a bez nich by svět nebyl takový, jaký je. Představa, že by se příroda mezi sebou začala porovnávat, je legrační, ale my lidé to děláme a zbavit se tohoto návyku není jednoduché, i když nám tolik ubližuje a tolik ho nemáme rádi. Je v nás ale hluboce zakořeněný a neustále máme potřebu ho používat.

Najděte své zdravé sebevědomí

Přiznejme si, že vždy najdeme lidi, kteří na tom budou hůř než my a v porovnání s nimi se můžeme cítit královsky. Budou ale také vždy lidé, kteří budou krásnější, chytřejší, bohatší nebo třeba mladší. Výčet toho, co můžeme porovnávat, nemá konce a my srovnáváním buď můžeme trávit život, nebo můžeme nalézt cestu sami k sobě, uvědomit si svoji hodnotu, pocit důležitosti, potřebnosti, jedinečnosti, svůj potenciál. Můžeme si vybudovat zdravé sebevědomí, které je základem naší vnitřní spokojenosti a které nám umožní vidět v životě i úspěchy, kterých jsme už dosáhli. Pokud je pro vás těžké najít ve svém životě, čeho si můžete vážit nebo za co se můžete pochválit a mít rádi, pokud žádné své úspěchy nevidíte a cítíte, že nemáte zdravé sebevědomí, vyberte si svého kouče. Pomůže vám vidět vaši jedinečnost bez srovnávání se s okolím. Najděte si v životě svůj dobrý pocit sami v sobě.

Přijďte také na naše akce, přednášky a workshopy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie