Probuzení vnitřní divošky
Co si představíte pod pojmem vnitřní divoška? Věříte, že ji máte v sobě, nebo je to pro vás jen pohádková postava? Víte, co od ní můžete čekat? Možná, že ve vás divoška vyvolává něco, co není společností akceptovatelné. Věřte, že ve vás vnitřní divoška je, i když ji zrovna nevnímáte.
Napsala: Bc. Jana Zittová
„Nespoutaný život a divoká žena jsou dva ohrožené fenomény.“ Clarissa Pinkola Estés, Ph.D. – Ženy, které běhaly s vlky
Aspekt divošky
Vnitřní divoška je v každé ženě. Nemůžete ji nikdy zničit, jen potlačit. Výchova a společenské normy se můžou pokoušet zahnat tuto část ženy někam do kouta, ale ona ve vás i v tom koutě někde stejně zůstane. Většinou se o to potlačení snaží i vaši blízcí, ať je to vaše máma nebo babička, která se může podvědomě bát své vlastní divokosti v sobě nebo vás jen chrání, protože má zkušenost, že když svou divokost ukázala, byla potrestána okolím, a nechce, aby se to stalo i vám. Nevyzrálí muži se většinou podvědomě bojí této vaší divokosti, i když je přesto silně přitahuje. Aspekt divošky je zvířecí pud v nás. Je to vášeň, nespoutanost, spontánnost, naslouchání divokému srdci, autentičnost, akce, tvořivost, hluboké prožívání. Vždy ve vás bude a je! Mnoho generací se mohly snažit tento aspekt ve vás potlačit, ale nikdy se ho nepodaří zcela zničit!
Probuzená divoška v tobě
Probuzená divoška si dovolí pravdivě prožívat lásku, dovolí si tvořit s radostí. Probouzí se při tanci, při naplňování svých snů. Můžete ji probudit procházkou v přírodě naladěni na divokost přírody. Probouzí se při jakémkoliv momentu, kdy se cítíte samy sebou a svobodné, neomezované tím, co si ostatní o vás řeknou. Dříve se takovým ženám říkalo „čarodějky“ nebo „kacířky“, „nespoutané divošky“. Byly napojené na přírodní cykly a zvířata. Běhaly přírodou, běhaly s vlky (zvířecí symbol ženské divokosti). Byly samy sebou, vysmívaly se lžím a povrchnosti ostatních, chodily oblékané, jak chtěly. Jak pociťujete v sobě svou divošku? Je potlačená, nebo probuzená? Dýcháte s ní a dovolíte si ji žít? Nebo s ní nejste vůbec spojená a cítíte až odpor? To vše můžou ženy prožívat.
Potlačená divoška v tobě
Jste tou „perfektně“ vychovanou ženou, která dělá jen to, co by měla podle rodičů a ostatních, již ji vychovali? Neustále vám „něco“ chybí? Cítíte touhu pro „něco“, ale nevíte přesně, co to je? Chybí vám čas pro sebe? A když už jste sama se sebou, nedokážete si to úplně užít? Někde v sobě určitě každá žena touží být nespoutaná. Nebo to může závidět té druhé ženě, která je spontánní. Naše tradiční společnost nás většinou učila stydět se za svou divokost. Mohly jste zažívat vnitřní touhu, kterou jste měly zakázané projevit. Ať chcete nebo ne tato potlačená část divošky s vámi je každý den. Může být buď hodně hluboko potlačená, nebo jen částečně někdy vystrčí „drápky“. Vzpomeňte si, když jste byla malá holka, mohla jste si nespoutaně hrát a „blbnout“, nebo jste byla kontrolovaná za své chování? Jedna moje klientka v dětství ráda utíkala přes plot domů, kde žila s rodinou, a bezstarostně se toulala po polích a zahradách. Jednou zůstala u staré sousedky, která žila sama, a s ní si hodiny povídala a popíjela čaj, mezitím co ji hledala skoro celá vesnice. Samozřejmě teď v dospělém věku chápe, že měli o ni strach. Však z toho strachu o ni ji úplně potlačili a zakázali chodit bez dozoru. Jako malá to moc nechápala a svoji divošku raději vnitřně potlačila, aby zase nedostala vynadáno. Teď v dospělosti ráda vzpomíná na ten pocit, že to bylo skvělé jen tak pobíhat v přírodě a hrát si bez starostí, a tak trošku „zlobit“… Teď sama říká, že svou divokost potlačila a teď ji v životě chybí být tak trošku „drzá“ v některých situacích, když to potřebuje. Cítit tu spontánnost a hravost, kterou vnímala a žila jako malá holka. Ano, mnozí z vás, co to čtete, si můžete říct, že je to v pořádku. Děti musí poslouchat, aby se jim něco nestalo. Bohužel nedomýšlíme, že naše strachy jsou někdy zbytečně přehnané. A následky jsou takové, že ženy vnitřně ztrácejí kontakt s touto divoškou, která je spojuje s vášní, radostí, spontánností, sebevědomím a hlavně užíváním si sama sebe.
Jak znovu probudit svou divošku
Uvědomte si, že vnitřní divoký ženský oheň má v sobě každá žena. Patří to k vaší přirozenosti. Je to zdravé a v pořádku. Otevřete a oddejte se možnosti sebelásky a sebehodnoty, to je výživa pro vaši divošku, která vás vede v životě vpřed. Udělejte to pro sebe! Vydejte se ve vzpomínkách, kdy jste si v dětství poprvé dovolily svou divošku projevit. Při jaké činnosti se cítíte samy sebou? Uvědomte si, co v těchto vzpomínkách prožíváte. Mohu vám vřele doporučit workshop Poznávání vnitřní ženy, kde se společně v ženském kruhu vydáme probouzet naši divošku, rovněž můžete využít individuální konzultaci se mnou. Nebo si zajděte někam jen tak zatančit s kamarádkami, vyběhněte do přírody. Pečujte o tento aspekt ve vás, je to dar. Přijímejte se taková, jaká jste.
Bc. Jana Zittová
Působí jako kouč a ženský terapeut ve Škole pro Ženy v rámci pražské kliniky PURE CLINIC Praha. Specializuje se na koučink v oblasti ženské životní nerovnováhy – nalezení chuti do života nastartováním své životní energie, uvědomění si ženství, posílení vlastní sebelásky a vztahu k sobě. Pomáhá ženám při odblokování negativních Emočních rovnic a Emočních cyst v oblasti jejich intimity a ženství.
Kontakt: jana.zittova@gmail.com
Napsat komentář