Jak se zbavit strachu – I.díl
Strach je nejčastější emocí, se kterou se v každodenním životě potkáváme. Schopnost bát se jsme do vínku dostali z určitých důvodů. Právě strach nám v nebezpečí radí utéci, nebo zaútočit, čímž nám, a především našim předkům, nesčetněkrát zachránil život.
Napsala: Barbora Sedláková
Problém však nastává tehdy, ovládá-li nás strach příliš často, trvá-li neúměrně dlouho a jeho intenzita je vzhledem k situaci, která jej způsobila, příliš velká. V takovém případě nás strach zbavuje optimismu, síly i chutě do života.
Kde se bere strach?
Protože se moderní člověk v reálném ohrožení života ocitá jen opravdu zřídka, je dnes strach často způsoben tím, že si děláme nadměrné obavy a starosti a myslíme na nepříjemnou situaci, která v životě ještě zdaleka nenastala, a není ani jisté, jestli kdy nastane. Nežijeme v přítomnosti a neustále se zabýváme tím, co bylo a co bude, místo toho, abychom řešili to, co je teď. Představujeme si katastrofické scénáře, které v naší mysli krouží nepřiměřeně dlouho. Protože strach je emoce, je v těle vždy silnější než logika. Dovolíme-li strachu, aby nás ovládl, v hlavě nastane chaos.
Proč se vyplatí zbavit se nadměrného strachu hned teď?
Negativní myšlenky se v naší mysli začnou postupně nabalovat, berou si naši pozornost a přesvědčí nás, že naše černá představa je téměř neodvratná pravda. Uvědomme si ale, že emoce následují myšlenky, myšlenky podněcují činy a činy způsobují výsledek. Emoční rovnice spojené se strachem se nám v konečném důsledku mají tendenci potvrzovat, a náš strach tak o to více zakotvit. Naše přesvědčení, že musíme být neustále ostražití, se upevní. Oběť strachu pak často hovoří o předtuše, osudu i o tom, že měla svoje tušení poslechnout. To ale nesmíte dopustit. Nechali byste tak strach vyhrát. Už Hérodotos z Halikarnássu zhruba 450 let před naším letopočtem pravil: „Je lepší pustit se odvážně do všeho i za cenu, že v polovině případů utrpíš nezdar, než všeho se obávat a nikdy nic nezkusit.”
Nadměrný strach vám bere možnost žít spokojeně a lehce. Brání vám dosahovat vašich cílů a radovat se z dosažených výsledků. Způsobuje nepříjemné fyzické projevy a dává vzniknout množství psychosomatických onemocnění.
Můžu se strachu postavit?
Můžete! Je dobré vědět, že většinu strachů máme naučených a osvojených životními zkušenostmi. Pěstujeme si je a zesilujeme my sami. My sami se jim ale také můžeme postavit a zbavit se jich.
K odhalení některých negativních kořenových rovnic je třeba pomoc terapeuta nebo kouče. Sami sebe se ale můžete zkusit před spaním zeptat například na otázku: „Co se mi v minulosti stalo, že mám z dané situace nebo představy strach?” Uvidíte, že za pár dní odpověď „vyplave” ve formě bleskového obrazu z vašeho dětství nebo minulosti. Už jen uvědomění si příčiny vám uleví. Odpověď můžeme zároveň využít při práci s terapeutem či koučem a negativní emoční rovnice otočit ve váš prospěch.
Jednoduché techniky, jak zatočit se svým strachem, najdete v dalším díle Zatočte se svým strachem II.
Se strachem a úzkostmi můžete zatočit hned teď. Podívejte se na koučinkový program: Zbavte se strachů, úzkostí a uvolněte váš vnitřní potenciál
Napsat komentář