Šikana: Jak ji rozpoznat a jak se jí bránit
Možná máte se šikanou vlastní zkušenosti, nebo jste mohli o šikaně slyšet od blízkého okolí. Šikana jako taková je závažný problém, který vyplouvá na povrch velmi těžce a bývá často tam, kde byste ji vůbec nečekali. Dnešní článek tedy věnuji tomuto tématu, abyste uměli šikanu rozpoznat a následně se jí i bránit.
Napsala: Hana Wolf, MBA
Změnilo se vaše dítě?
Vaše dítě bylo veselé, hravé a bezstarostné. Najednou je spíš zamlklé a začínají ho trápit zdravotní problémy, které předtím nemělo. Třeba si stěžuje, že ho bolí břicho nebo hlava a zarputile se brání jít do školy. V tuto chvíli je třeba začít vaše dítě více sledovat a komunikovat s ním o příčinách jeho problému. Pokud budete dostatečně trpěliví a vaše dítě ucítí důvěru, určitě se vám svěří. Rozhodně na něj nekřičte, aby vám řeklo, co se děje. To ještě více umocní jeho strach se vám svěřit a bude pak mít pocit, že je na tíživou situaci samo.
Druhy šikany
Dítě se může stát obětí spolužáků, ale i učitelů. Ve své praxi jsem se setkala s klientkami, které byly šikanovány dětským kolektivem za nadprůměrné výsledky ve škole. Sice na ně nebyl vyvíjen fyzický nátlak, ale psychické napětí u nich způsobilo dlouhodobé pocity úzkosti, strachu a bezmoci. Když se jedna má klientka svěřila se svým problémem rodičům, její tatínek jí dopověděl, že pokud chce do kolektivu zapadnout, měla by se mu přizpůsobit. Dal jí tak vlastně najevo, že ona je ta špatná a měla by se chovat jako ostatní, což v jejím případě znamenalo začít se hůř učit. Jejímu stavu svým postojem však vůbec nepomohl. Naopak, pocity úzkosti a strachu projevit se u ní zůstaly až do dospělého věku. Dalším druhem šikany je šikana ze strany učitelů. Pokud se vaše dítě bojí chodit do školy pravidelně ve stejný den, může se jednat o to, že má strach z jednoho učitele, který se na něm takzvaně „veze“. Sama jsem byla svědkem situace, kdy učitel na základní škole nevybíravě ponižoval jednoho mého spolužáka, který, ač byl velmi inteligentní a povahou spíš introvert, nedokázal tomuto učiteli odpovědět, natož se mu postavit. Celá situace nakonec dopadla tak, že zmíněný spolužák velmi vážně onemocněl na základě dlouhodobého psychického tlaku, který sám neuměl unést.
Jak dítěti pomoct?
Pokud se vám potvrdí, že je vaše dítě šikanované, je pro vás zásadní mu dát pocit bezpečí. Nedělejte žádná ukvapená rozhodnutí ani se před ním emočně neprojevujte, že si to s dotyčným vyřídíte. Tím můžete vaše dítě k smrti vyděsit, že bude šikanováno o to víc. Spíš se ho snažte uklidnit a opakovat mu v klidu, ať se nebojí, že situaci vyřešíte a jeho tím ochráníte. V komunikaci se školou potom dbejte na diskrétnost ve snaze ochránit vaše dítě. Pokud se například třídní učitelka rozhodne situaci řešit rázně, mohlo by to být stejně kontraproduktivní, jako vaše impulzivní reakce. Zkuste se proto na dalším postupu domluvit se školou a vymyslet to nejlepší řešení pro všechny strany. Jestliže se šikana vyskytla ve vašem okolí a nevíte si s ní rady, vřele doporučuji celou situaci probrat s odborníkem. Snažte se však hlavně zachovat klid a chladnou hlavu a především budujte pocit bezpečí a důvěry u vašeho dítěte.
Hana Wolf, MBA
Působí jako hlavní kouč a mentor ve Škole pro ženy a v rámci pražské kliniky PURE CLINIC Praha. Dlouhodobě se specializuje na oblast nízké sebedůvěry, pomáhá lidem po náročném rozchodu a rozvodu a také se zaměřuje na téma změny kariéry a maximalizací pracovního potenciálu. Vede workshopy „Umění sebedůvěry INTENZIVNĚ“, „Ukončete samotu a uvolněte svůj vztahový potenciál“ a „Maximalizujte svůj pracovní potenciál“.
Napsat komentář