Srovnáváte své dítě s ostatními? Skoncujte s tím!
Vaše dítě vám dělá samou radost, je chytré, dobře prospívá, snadno zapadá do kolektivu. Vlastně jste na něj hodně pyšná, avšak nechcete, aby usnulo na vavřínech a aby se pořád zlepšovalo. A tak ho srovnáváte. Se spolužáky, vrstevníky, sourozenci. Váš záměr je pravděpodobně dobře míněný, ale napadlo vás, že vašemu dítěti tímto způsobem zásadně snižujete sebevědomí, což ho může provázet po zbytek života.
Napsala: Hana Wolf, MBA
Co srovnávání způsobuje?
Představte si sebe sama při situaci, kdy jste například v práci a ze všech sil se snažíte splnit zadaný úkol. Dáváte veškerou energii do svěřeného projektu a těšíte se, že na jeho konci vaši snahu někdo ocení. Místo ocenění ale přijde hodnocení ve stylu, že to bylo dobré, ale že si šéf představovat výsledek trochu jinak. Doporučí vám, abyste příště nad projektem netrávila tolik času a udělala to jako vaše kolegyně z vedlejší kanceláře. To, že jí s projektem pomáhal přítel a sama by na takové nápady a řešení nikdy nepřišla, už šéf nevidí. Naopak, předhazuje vám její řešení jako to jediné správné a navíc geniální. Jak se cítíte? Předpokládám, že moc dobře ne. A přitom by stačilo jen pár slov pochvaly a případného nasměrování správným směrem v případě, že je něco potřeba udělat jinak. Vaše dítě se nebude cítit o nic lépe, pokud ho budete srovnávat s ostatními. Naopak, bude mít pocit, že cokoli udělá, je špatně a tyto pocity v něm zakoření. Mohou vést až k tomu, že začne mít pocit, že v ničem není dost dobré a že vše, co začne, stejně skončí neúspěchem.
Nešetřete chválou
Máte obavu, že když budete své dítě chválit, vychováte z něj sobce? Toto je častý omyl, který panuje mezi rodiči. Naopak, vaše dítě bude sebevědomé, bude vědět, co jsem jeho silné stránky a v těch se rozvíjet. Proto své dítě chvalte za důležité věci, které v jeho chování uvidíte. Pomáhá vaše dítě rádo ostatním? Baví ho učit se? Je dobré ve sportu? Splnilo úkol, který jste mu zadala? Dodrželo slib, který vám dalo? Za všechny tyto skutky je třeba vaše dítě pochválit. Vzniká mu totiž model chování, že dobré skutky budou odměněny pochvalou a proto je bude ve svém životě i dál dělat. Pokud vaše dítě naopak dělá něco, co si nepřejete, místo srovnávání si s ním sedněte a vysvětlete mu, proč danou věc nemá dělat. Pokud ho budete srovnávat, mohlo by se vám stát, že se u něj dostaví takzvaný stav rezistence (neboli odporu) a začne zakázané věci dělat schválně. Pravděpodobně bude hlavní pohnutkou to, že si řekne, že stejně nebude tak dobré jako starší sourozenec nebo dítě vaší kamarádky.
Podporujte ho v jeho zájmech
Možná jste snila o tom, že půjdete na vysokou školu, stane se z vás právnička nebo lékařka. Také by se vám lépe žilo, kdybyste uměla plynule anglicky a ještě k tomu ovládala další dva světové jazyky. Jelikož maminky často chtějí pro své děti jen to nejlepší, snaží se je nasměrovat právě tou cestou, kterou se ony samy vydat nemohly. Důvod, proč tomu tak je, bývá jednoduchý. Maminky chtějí své dítě ušetřit chyb, které možná samy udělaly. Tak místo toho, aby dítě podpořily v tom, v čem vyniká, nechávají je dělat aktivity, které je nebaví. To potom vede k tomu, že je dítě nešťastné a cítí se nepochopené. Takové děti potom vyrostou v dospělé lidi, kteří hledají naplnění, nevědí, co je těší a cítí se často nepochopeni. Proto své dítě podporujte v aktivitách, ve kterých vyniká. Ať už je to sport, matematika, umělecké nadání, láska k přírodě. Nesrovnávejte ho s okolím a respektujte jeho individualitu. Jedině tak z něj vyroste sebevědomý člověk, který bude znát svou osobnost a bude vědět, co a proč ho naplňuje.
Napsat komentář