Syndrom vyhoření
Už mnoho let jste na jedné pracovní pozici, práce vás nenaplňuje, netěšíte se do ní a prakticky jen přežíváte. I když máte dostatek úkolů, plníte je s nechutí a často i se sebezapřením. Čím víc práce máte, tím víc ji odkládáte. Nejste schopni se do úkolů pustit, jako by vás něco drželo.
Pokud máte podobné pocity, velmi pravděpodobně vám hrozí syndrom vyhoření. Co to syndrom vyhoření je a jak se mu vyhnout, se dočtete v tomto článku.
Jak poznat syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření se velmi často spojuje s lidmi pracujícími na manažerských pozicích, avšak není výjimkou i u jiných profesí. Hlavním příznakem je v počátečním stádiu velká únava. Ta je způsobena psychickým vypětím a vyčerpáním, kdy jsou na zaměstnance kladeny velké nároky. Může se jednat o zodpovědnost, která jim je svěřena, množství úkolů nebo přílišný tlak na úspěch projektu, za který je dotyčný zodpovědný. Tlak je většinou tak velký, že v určitou chvíli přestane člověk tuto situaci zvládat a začne se pomalu izolovat od okolí. Častokrát tito lidé začnou přemíru tlaku řešit nejrůznějšími únikovými cestami, například alkoholem. V tomto stavu přicházejí deprese způsobené únavou, vyčerpáním a frustrací. Pak už je jen krůček k syndromu vyhoření, kdy dojde k psychickému a emočnímu kolapsu. V tuto chvíli člověku pomůže již jen odborná pomoc. Jak tedy tomu celému předejít?
Naučte se minimalizovat stres
Tlačí na vás nadřízený, že musíte bezpodmínečně dodat podklady k projektu, udělat za dva dny tři strategické prezentace a ještě se večer věnovat zahraničním kolegům? Jenže den má jen 24 hodin. Pokud máte být v práci výkonní, je zapotřebí kvalitní spánek. Ten však nebudete mít, jestliže budete neustále ve stresu. Proto je dobré sednout si a v klidu si napsat úkoly, které se od vás očekávají. Nezapomeňte do seznamu přidat svůj volný čas, který se rovněž počítá. Budete možná překvapeni, kolik toho musíte stihnout. Poté si seřaďte úkoly podle priorit. Tím se uklidníte, protože najednou budete mít věci pod kontrolou a budete přesně vědět, co a kdy vás čeká. I když jste si udělali seznam, jasně vidíte, že díky nejrůznějším schůzkám a konferenčním hovorům nemůžete všechny požadované úkoly stihnout. Jak z toho ven? Své pocity frustrace v sobě neduste a jděte za svým šéfem. Od toho tu přece je, aby vám pomohl. Měl by vám dát jasně vědět, co je důležité a kdy, popřípadě vás omluvit z některých schůzek nebo konferenčních hovorů. Když za nadřízeným přijdete, možná uvidíte, jak jednoduché je získat více času, který potřebujete na opravdu důležité úkoly. Váš stres už nebude tak velký, budete pracovat klidněji a na práci se lépe soustředit.
Dostatečně odpočívejte
Máte pocit, že o dostatečném odpočinku slyšíte ze všech stran, ale sami vlastně nevíte, co to je? Pokud pracujete hlavou, je důležité, aby si váš mozek odpočinul. Berete si počítač na víkend domů a po večerech ještě pracujete? Chodí vám do mobilu emaily, které si kontrolujete i ve volných chvílích? Zakažte si to a buďte v tom na sebe nekompromisní. Druzí (včetně vašich nadřízených) totiž půjdou tak daleko, kam až je pustíte. Pokud toho unesete hodně, tak vám hodně i naloží. Právě velké pracovní vypětí a přepracovanost vedou k syndromu vyhoření a jediný způsob, jak se jim dá vyhnout, je dostatečný odpočinek a respektování volného času. Ve chvílích odpočinku se věnujte činnosti, která je odlišná od vaší práce. Ideální je například práce na zahradě, procházky v přírodě, výlety, relaxace nebo sport, který vás baví.
Najděte si práci, která vás skutečně baví
Nejste si jistí, jestli vás práce, kterou děláte, skutečně baví? Pokud necítíte naplnění a smysluplnost vaší práce, je vhodné odhalit vaše talentové vlohy. Každý z nás jich má pět až sedm a nejsou limitovány ani věkem, ani povoláním. Odhalením talentových vloh si můžete nejen navýšit sebevědomí, ale můžete dát svému životu i nový směr. Pokud se v práci dlouhodobě necítíte šťastní a trápíte se v ní, právě zjištění talentu může být cestou, jak z bludného kruhu ven. Pokud totiž děláte práci, která vás baví a naplňuje, je velmi pravděpodobné, že v ní budete i úspěšní. Na práci se totiž budete těšit, bude vás naplňovat a přinášet vám radost. Chcete přece život prožít a ne přežít. Na následnou změnu kariéry je třeba se připravit, avšak není to nic nemožného. Vytvořte si dostatečnou finanční zásobu, zmapujte příležitosti a konkurenci ve vaší nové profesi a popřípadě si doplňte vzdělání nebo kvalifikaci. V momentě, kdy budete na změnu připraveni, už vám nic nebude stát v cestě za štěstím.
Objednejte si u mě koučinkové sezení a zvládněte syndrom vyhoření pomocí profesionála: Hana Wolf, BS.
Napsat komentář