Tři tipy, jak efektivně komunikovat s partnerem
V každém vztahu je důležité mluvit o přáních a touhách, o tom, co se nám na druhém líbí, a naopak, co by se dalo vylepšit, abychom se spolu cítili lépe. Jestliže nás chování partnera štve, trápí nebo je nám něco opravdu nepříjemné, musíme to partnerovi sdělit.
Budeme-li si své nespokojenosti nechávat pro sebe, nedáme druhému prostor, aby reagoval. Naše vnitřní nespokojenost tak jen poroste. Následkem toho se od partnera odcizujeme a druhý při tom neví, která bije.
Jak partnerovi říci, co nás trápí tak, aby sdělení padlo na úrodnou půdu?
Mluvte o sobě
Promlouváte-li k partnerovi, nepoužívejte oslovení „TY jsi takový a makový“, ale mluvte vždy o sobě. Oslovení TY působí na druhého útočně. Možná se vám osočením druhého uleví, partner však na útok zareaguje obranou či protiútokem, což zpravidla vyústí hádkou. I během hádky se samozřejmě částečně vzduch pročistí, není však lepší domluvit se s chladnou hlavou a v klidnější atmosféře? Nechte se inspirovat následujícími příklady:
Namísto „Zase jsi přišel pozdě!“ použijte „Opravdu mi vadí pozdní příchody.“.
Namísto „Ty se mnou nekomunikuješ!“ použijte „Jsem zmatená z naší komunikace, protože nevím, co si mám myslet.“.
Popište své emoce
Aby partner vůbec pochopil, co se ve vás odehrává, popište mu své emoce. Jedině tak ho donutíte nad vzniklou situací přemýšlet a hledat jiné cesty či alternativy.
Namísto „Ty jsi mě ponížil!“ použijte „Připadám si ponížená.“
Namísto „Celé jsi to na mě hodil!“ použijte „Mám teď z celé situace pocit viny, jako bych za to mohla já.“.
Partner na vaše emoce nějakým způsobem zareaguje. Může se jim věnovat, když ví, co ve vás vyvolává některé jeho chování, vypustí jej, nebo naopak vaše city ignoruje. Z uvedeného chování teprve můžete vyvodit závěr. Dávejte si však pozor, abyste svými emocemi partnera nemanipulovaly. Pokud užijete popisování nejsilnějších emocí se záměrem vzbudit ve druhém vinu, nebo dokonce strach, docílíte možná svého malého cíle. Z dlouhodobého hlediska však vina ani strach k harmonickému partnerství nepřispějí.
Odosobněte situaci
Mluvte před partnerem o způsobech chování, které vám na něm vadí, pokud možno obecně. Odosobněním situace se vyvarujeme tomu, aby partner pojal kritiku jako útočnou výtku.
Namísto „Nesnáším, když mluvíš sprostě!“ použijte „Sprostá slova se mě opravdu osobně dotýkají.“.
Namísto „Zase sis po sobě neuklidil!“ použijte „Opravdu mi vadí nepořádek. V neuklizeném bytě se nemůžu uvolnit.“.
Efektivní komunikací docílíte především toho, že vás partner bude poslouchat, a tím spíše se domluvíte na společném řešení. I bez výčitek a hádek to jde, tak hurá do toho!
Pokud si nevíte v partnerství rady a chtěla byste na sobě zapracovat, podívejte se na můj profil zde: Mgr. Kateřina Matláková
Napsat komentář