Umíte se na svět podívat partnerovýma očima?

11. 11. 2013 | Články a videa, Škola vztahů | Redakce

Zamilované filmy a pohádky končí zpravidla svatbou, zazvoní zvonec a pohádky je konec. V reálném životě je to ale teprve začátek.

Napsala: Mgr. Kateřina Matláková

Kde se to mám naučit?

Pravdou je, že vedle matematiky a fyziky na školách bohužel nemáme předmět jako Péče o vztah, Péče o dítě, Jak mluvit o emocích. Myslím, že je to velká škoda, neboť díky těmto předmětům bychom ve svých životech předešli spoustě slz a zbytečných chyb. Velké množství lidí také nemělo možnost vidět ideální vztah u svých rodičů, ani ve svém okolí. Mnohdy proto nevíme, jak se k partnerovi v určité chvíli zachovat nebo jak reagovat na některé podněty a situace. Pojďme se proto podívat na to, jak docílit ve vztahu větší harmonie.

Problém je na tvé straně

Ženy i muži pociťující nespokojenost ve vztahu apelují především na to, co všechno jim na partnerovi/partnerce vadí. Domnívají se také, že až když se protějšek změní, budou konečně šťastní. Omyl je však pravdou a věc se má přesně naopak. Dokud budeme přemýšlet my sami stále stejně, budeme potřebovat lekce od partnera pořád dokola. Pokud se tedy ve vztahu necítíte šťastně, zkuste se zamyslet, jaký vnitřní postoj v sobě můžete pozměnit.

Jak to vidíš ty?

V nespokojeném vztahu máme tendenci vidět problematické chování partnera. Jsme však schopni a ochotni podívat se na svět jeho očima? Třeba je na nás nevrlý z důvodu nespokojenosti v práci, možná se upnul na pro nás nepodstatnou věc z důvodu vlastního pocitu méněcennosti. Každé jednání má nějaký svůj důvod. Ptejte se proto na důvody partnerova chování, které vám nevyhovuje. Podívejte se více do jeho světa a snažte se jej pochopit. Proniknete tak víc do jeho psychiky a můžete společně přijít na vhodné řešení nepříjemné situace.

Pozor na přehnané já

Dokud jsem já spokojená/spokojený, nic neřeším a partner se musí určitě cítit dobře. I s takovým přístupem jsem se ve svém okolí nejednou setkala. Je rozhodně správné ctít pravidla zdravého sobectví. Pokud se však soustředíte jen na to, aby vám bylo dobře, a nezajímají vás přitom vůbec pocity druhého, není ve vztahu rovnováha, ani harmonie. Někdy je velmi těžké udržet zdravé sobectví na uzdě tak, aby se nestalo bezohledností. Řiďte se v takových chvílích pocitem v žaludku. Vaše tělo vám stažením či uvolněním dá najevo, jestli jdete správným směrem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Osobní koučink

Dostali jste se do tíživé životní situace a nevíte si rady? Rádi vám pomůžeme! Náš tým koučů je připraven vám během jedné hodiny načrtnout řešení vaší situace. Pomáháme našim klientům v oblasti sebevědomí, partnerských vztahů nebo při depresích a úzkostech.

Více informací naleznete zde: Osobní koučink

Online Akademie

Chcete na sobě pracovat, ale nemáte čas přijet na přednášku nebo osobní koučink? Otevřeli jsme pro vás Online Akademii, ve které vám pravidelně přinášíme online tréninky na zajímavá témata. Můžete se tak vzdělávat z pohodlí svého domova…

Více informací naleznete zde: Online Akademie