Umíte si střežit vaši energii?
Málokdo z nás si chrání svoji energii nejen před vlastním nerozumným chováním, ale také před energetickými upíry, kterých tu je mezi námi více než dost. Možná je na čase, abyste se začali o své energetické zdroje starat. Jak na to?
Napsala: Lenka Černá
Začněte váš energetický stav vnímat
Představte si váš zdroj energie jako baterku. Ano, tu klasickou baterii, která se postupně vybíjí a když je v ní méně než 10% kapacity, začne blikat červeně. Stejně tak funguje lidské tělo. Nějakou dobu čerpá z energetických zásob, které mu dobijete a když se o sebe nestaráte, můžete dojít až do stavu, kdy vaše baterie začne výstražně blikat. V tento moment už bývá většinou pozdě a nedostatek kapacity se začne projevovat nemocí nebo bolestmi. Jak je možné, že jsme schopni do tak závažného stavu dojít a připustit jej? Jednoduše sami sebe nevnímáme.
Naším prvním úkolem tedy bude POZOROVAT sebe a své energetické konto. Zkuste se každý den sami sebe zeptat – kolik procent ukazuje moje baterka?Můžete hodnotit v procentech, stejně tak jako tomu je u té klasické.
Proč vám energie mizí?
Předpokládám, že jste došli k hrozivému zjištění. Málokdy máte alespoň z 80% nabito a spíše se přibližujete k “červené hranici”. Poté je možná na čase se zastavit a začít zjišťovat příčiny úniku vaší energie. Zjistila jsem, že příčin může být mnoho, rozdělila bych je ale na 2 základní skupiny:
Externí vysavači energie – patří sem hlavně naše okolí a prostředí, ve kterém žijeme. Speciální kapitolou jsou takzvaní energetičtí upíři, kteří nám jsou schopni vysávat energii dlouhodobě (aniž by o tom mnohdy věděli). Možná tomu nebudete věřit, ale tihle upíři mohou mít na svědomí i vaše zdravotní potíže. Úniky vaší energie hledejte primárně v lidech, kteří se ve vašem okolí vyskytují. Energii vám však může brát nekvalitní matrace, negativně „nabité“ místo anebo špatná poloha bytu (hlučné místo).
Interní vysavači energie – ano, to jsme my sami :) Příčinou úbytku naší energie může být nefunkční orgán (následek špatné životosprávy, dlouhodobého stresu) anebo takzvaná psychická cysta, která se nám vytvořila jako následek traumatu či nevhodného emočního naprogramování z minulosti. To všechno nám může způsobovat nedostatečný průtok energie naším tělem a jejím následným stagnováním v určitém místě.
Zkuste si sepsat seznam vašich interních a externích vysavačů energie. Může mezi ně patřit káva, málo spánku, vaše neopětovaná láska nebo hluk ze silnice. Cokoliv vás napadne – napište.
Jak si začít energii chránit?
Připravte se na dlouhodobý sebepoznávací proces, který nemusí být vůbec lehký. Budete se muset vytrhnout z vašich zajetých návyků a možná budete muset udělat zásadní rozhodnutí ve vašem životě. Mně se osvědčil pro začátek následující postup:
- Dejte si alespoň pár dní volno, abyste měli čas si udělat energetickou revizi. Buďte doma a ideálně o samotě .
- Pokud chcete zjistit, jak na tom vaše tělo s energií skutečně je, dejte si na 1 den půst (pijte pouze šťávy a vyhněte se všem “nakopávačům” energie jako je káva, zelený čaj, cigarety, ostatní lidé). Jak se cítíte bez všech energetických pomocníků? V den půstu můžete cítit váš skutečný energetický stav.
- Sepište si seznam vašich interních a externích energetických upírů. Kdo a co vám bere energii?
- Vyznačte si 3 nejzásadnější vysavače. Co s nimi budete dělat? Sepište si 3 nové návyky nebo úkoly, které vás od nich ochrání. Pokud budou zásadnějšího charakteru (hlavním upírem je například váš partner nebo matka), najděte si kouče, který vám s řešením může pomoci.
- Postupně odstraňujte i ostatní vysavače, i když vám to bude trvat delší dobu. Nevzdávejte to!
Važte si vaší energie
Většina z nás se o sebe začne starat až v momentě, kdy se v našem životě objeví nemoc nebo totální vyčerpání. Myslím si ale, že není na škodu začít s péčí o trochu dříve. Zastavit se a uvědomit si, že tělo máme jen jedno. A že nikdo na světě v tomto ohledu není důležitější, než my sami. Pokud vás vysává někdo, koho milujete, k čemu vám to je? A je sice skvělé, že jste v práci díky kávě nebo nedostatku spánku produktivnější, kam vás to ale celé přivede? Začněte si tedy vážit toho, že neležíte v nemocnici, máte relativně zdravé tělo, se kterým můžete pracovat. Jednoho dne totiž může být pozdě. A na to je život moc hezký, nemyslíte?
Napsat komentář