Vaše dítě má dyslexii. Co teď?
Právě jste se dozvěděla, že vaše dítě má dyslexii. Nejste si úplně jistá, co to dyslexie vlastně je, a už vůbec nevíte, jak tedy s vaším dítětem zacházet. Navíc máte strach, že se mu teď uzavřely veškeré příležitosti a že bude mít problémy ve škole a nebude moct jít v budoucnu ani studovat. Situace však nemusí být tak vážná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí s ní jen umět pracovat.
Napsala: Hana Wolf, MBA
Co je to vlastně dyslexie
Dyslexie je vývojová porucha čtení, která vzniká buď vrozeným, nebo získaným poškozením mozku. Projevuje se hlavně tak, že děti vypouštějí nebo přidávají písmenka, zaměňují si některá písmena nebo píší písmenka zrcadlově nebo i obráceně. I když se první příznaky mohou projevovat v nižším věku dětí, většinou se na dyslexii přijde až s nástupem do školy. Dyslexie se diagnostikuje v pedagogicko-psychologické poradně, kdy se podezření buď potvrdí, nebo vyvrátí.
Jak můžete svému dítěti pomoct?
Pokud byla dyslexie potvrzena, uleví se pravděpodobně jak vám, tak i vašemu dítěti. Dostala jste totiž odpověď na to, proč vašemu dítěti nejde čtení tak rychle a proč se mu pletou písmenka. Navíc se k diagnóze přihlíží i ve škole, kdy je k dětem s dyslexií přistupováno individuálně. Mají například více času na písemné práce a bývá jim snížen i objem učiva. Vašemu dítěti nejvíce pomůžete tím, že s ním budete mít velkou trpělivost. Ta je při jeho handicapu klíčová. V žádném případě dítě netrestejte za jeho chyby. Věřte, že je opravdu nedělá schválně. Spíše se ho snažte chválit za sebemenší úspěch.
Dyslexie neznamená konec
To, že má vaše dítě problémy se čtením, ještě neznamená, že se mu zavřely dveře k úspěchu. Dyslexie totiž nijak neovlivňuje inteligenci. Navíc lidé s dyslexií bývají velmi často kreativní a intuitivní. Proto se snažte najít pro své dítě kroužky, které ho budou bavit a ve kterých bude vynikat. Rádo maluje nebo něco sestavuje? Podporujte ho v jeho zájmech. Dítě tak nebude mít pocit méněcennosti, a i jeho samotného bude těšit úspěch, který bude mít. Diagnostika dyslexie může mít pochopitelně následky na sebevědomí vašeho dítěte. Pokud ho budete podporovat a mít s ním dostatek trpělivosti, velice mu tím pomůžete. Nikde není psáno, že když má vaše dítě dyslexii, nemůže jít třeba na vysokou školu. Věděla jste, že například švédský král Carl Gustaf i jeho dcera, korunní princezna Victoria, mají dyslexii? Mezi další slavné (a velmi chytré dyslektiky) patřili například Leonardo da Vinci, Winston Churchill a Albert Einstein. Proto nezoufejte, obrňte se trpělivostí a své dítě podporujte v tom, co ho baví a má rádo.
Pokud si nevíte rady a chtěla byste si o své situaci pohovořit, neváhejte se na mě obrátit a objednejte se na koučinkové sezení. Ráda vám pomohu.
Napsat komentář