Vlastní chyba – hrůza nebo požehnání?
Říká se, že chybovat je lidské, odpouštět božské. Když je ale chybování lidským bytostem vlastní, měli bychom opravdu čekat na odpuštění shůry a sami sebe přitom za chybu důkladně potrestat?
Napsala: Mgr. Kateřina Matláková
Za chyby se netrestejte
Mnohdy ani nemusíme čekat na kata, sami se za své chyby důkladně pranýřujeme. Zkuste se zamyslet nad tím, co se vám honí hlavou v případě, že se vám něco nepovede. Pochválíte se za to? Ze svých dřívějších zkušeností a ze zkušeností s klienty dobře vím, že sami sebe dokážeme za své chyby nejlépe potrestat. V hlavě se rozjede takový myšlenkový proces, že sami sebe kolikrát po půlhodině přistihneme v negativních myšlenkách: „Jsem tak neschopná. Jak jsem to mohla přehlédnout? Jsem absolutně k ničemu a druzí na mě začnou koukat skrz prsty! Co si o mě pomyslí? Musím přeci vypadat dokonale!“ Stop! Skoncujte s takovou kritikou! Váš mozek jede zřejmě už léta v takových kolejích, ale uvedená kritika nikdy ničemu nepomohla. Utvrzuje vás jen v negativních pocitech, které se do vaší emoční paměti vrývají stále hlouběji. Vytvořte si proto mentální výhybku, a začněte vyjíždět nové koleje!
Mentální výhybka
Jak taková výhybka funguje? Pozorujte sami sebe a svou mysl, co vám v průběhu dne napovídá. Jakmile se vám něco nepovede, nebo máte pocit, že jste chybovali, copak vám říká? Má tendenci začít s kritikou? Nenechte vaši mysl, aby rozjela kritický kolotoč a přeorientujte svou pozornost na něco jiného, pokud možno pozitivního. Pusťte si okamžitě pohodovou písničku a začněte s ní tančit, vzpomeňte si na vtipnou situaci, zavolejte kamarádce a nechte se vtáhnout do jejího denního příběhu. Prostě cokoliv, co donutí vaše myšlenky odejít od kritiky sebe sama. Možná to budete muset v průběhu dne udělat tisíckrát, ale věřte, že časem bude váš vnitřní kritik menší a menší.
Chyba je učitel
Mám takový pocit, že chyba je v naší společnosti tabu a není příliš tolerována. Častokrát jsme více chápaví k chybám druhých, nežli k vlastním. Jak lze ovšem na chybu nahlížet z jiného úhlu pohledu? Chyba je naším učitelem. Jak bychom věděli, co je pro nás funkční a co není, kdybychom nechybovali? Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdokoliv však něco dělá, vyrábí či tvoří, vždy ke svému dílu dojde skrze poučení se z předchozích chyb. Chyby se však pro takové lidi nestaly překážkou, ale naopak výzvou k tomu, aby je překonali. Nenechte se proto svou chybou či prvotním nezdarem od svého konání, ať je jakékoliv, odradit! Poděkujte za lekci, a vezměte si z ní maximum, které vás posune dál tak, abyste chybu zbytečně neopakovaly! Vy jste to dokázali, neseděli jste v koutě a šli jste něco dělat. A to je hodné ocenění.
A pokud i VY víte o svém vnitřním nelítostném kritikovi, přijďte na můj večerní workshop Praktické meditační techniky pro každý den, kde budete mít možnost jej zkrotit a naučit se pracovat s nechtěnými myšlenkami.
Chcete se nás na cokoliv zeptat?
Napsat komentář