Workoholismus? Lepší je work–life balance!
Workoholismus se stal novou závislostí. Jednou z mála, kterou je možné se dnes i pochlubit. Stal se dokonce životním stylem. Pracovat od rána do večera, o víkendech, místo dovolené, času s rodinou a s přáteli i místo odpočinku, se stalo trendem doby.
Ženeme se za vidinou vyšší pozice, vyššího platu, ale mnohdy jsou příčiny workoholismu také ve strachu ze ztráty zaměstnání, zhroucení kariéry, snížení životní úrovně, v obavě z neschopnosti splácet úvěry a hypotéky. Workoholici stojí oddaně za svou firmou a ví, že jsou schopni se za ni kdykoliv, obrazně řečeno, bít i položit život. A mnohdy ho téměř i položí. Chtějí v životě zvítězit, ale mnohdy prohrávají.
Napsala: Marta Němečková
Kouč se specializací na oblast sebevědomí a work life balance. Dlouhodobě pracovala na pozici personální manažerky v korporátní společnosti. Působí jako kouč pro náš Jihomoravský region – Brno.
Workoholismus v Čechách
Éra workoholismu u nás nastoupila v 90. letech. Rychle vystřídala dobu, kdy zahraniční manažeři byli šokováni socialistickým přístupem Čechů k práci. Dnes žijeme v době, kdy mnozí z nás tráví v zaměstnání téměř veškerý svůj čas. Odchod domů se stal nadbytečným úkonem, s odpočinkem se nepočítá. Workoholici mají stejně v plánu i večer pokračovat v rozdělané práci, někteří dokáží ve firmách i přespávat. Kancelář, propojená s ložnicí a koupelnou, dnes symbolizuje jeden z největších projevů úcty firmy k top manažerovi. Firma si tímto „benefitem“ zajišťuje téměř stálou přítomnost svého klíčového člověka na pracovišti, zvýšení jeho loajality na maximum. Poctěný manažer tuto příležitost vítá a oceňuje jako projev dosažení vrcholu své kariéry. Je to ale opravdu důvod pro radost a pocit naplnění svého životního snu?
Workoholici se nacházejí na všech pozicích firemních žebříčků a upřednostňují práci před osobním životem, dokáží oželet plánovanou dovolenou, za práci přesčas nevyžadují peníze navíc, je-li třeba, neváhají se pustit i do podřadnějších činností, berou na sebe odpovědnost za stále více věcí, nosí si práci domů nebo v ní rovnou zůstávají přes noc.
Ani workoholismus není vždy opravdový
Všichni workoholici však nejsou skuteční. Jsou i takoví, kteří dokáží práci a vysoké nasazení předstírat v touze udělat dojem na okolí i nadřízené a stát se tak falešně nepostradatelnými. Těch však v poslední době vlivem krize značně ubylo. Firmy hledají intenzivně rezervy jak využít potenciál každého zaměstnance na maximum, a tak už dnes málokdo unikne z hledáčku nadřízeného při přidělování dalších úkolů.
Znáte následky workoholismu?
Ostré pracovní tempo a maximální nasazení nejsme schopni vydržet dlouhodobě. Po krátkodobém vzepětí všech sil potřebujeme načerpat nové síly, odpočinout si, odreagovat se změnou činností a prostředí. Pokud se nám relaxace nedostává, nastupují první příznaky přepracovanosti. Bolesti hlavy, nervozita, stres, nesoustředěnost, nespavost. Vyskytují se i fyzické příznaky jako tiky v obličeji, třes rukou, nervové záškuby. Pokud přehlížíme i tato varování, tak přes počáteční zaujetí prací, přichází pocit, že nic nestíháme, což vyvolává následně úzkost a pocit nutnosti stále něco dělat. Nastupuje fáze vyhoření, kdy jedinec už nedělá nic, vše jej znervózňuje a jeho život je naplněný zklamáním, únavou a vyčerpáním.
Řešením je work-life balance, rovnováha pracovního a osobního života
Sladit práci a osobní život není jen záležitostí zaměstnance, nutná je i vstřícnost zaměstnavatele. Dnes už mnohé firmy ví, že fixní pracovní doba není zárukou největšího výkonu, ale přežitkem. Například klouzavá pracovní doba motivuje spoustu lidí k větší loajalitě a následně i vyššímu pracovnímu výkonu. Možností, jak dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, je však mnoho a požadavky obou zúčastněných stran jsou rozmanité. Pokud se k work-life balance dokážeme alespoň přiblížit, odměnou je nám pocit naplněného života, vědomí, že nám neběží roky, aniž bychom vlastně žili a také udržení si chuti do práce a našeho pracovního nasazení dlouhodobě na vysoké úrovni. Pro firmy jsou lidé, kterým je umožněn soulad pracovního a osobního života, těmi nejvýkonnějšími, nejlepšími a nejloajálnějšími pracovníky. Energie, kterou v soukromí lidé načerpají, přenesou i do své práce.
Tipy pro zaměstnavatele jak umožnit rovnováhu pracovního a osobního života svým zaměstnancům
- klouzavá pracovní doba
- sdílená pracovní místa
- Home-office alespoň jeden den v týdnu
- podpora rodin – firemní školky, tábory pro děti
- Talent management – umožnění pracovního uplatnění i růstu dle talentu a silných stránek
- kvalitní vzdělávání v oboru
- využívání nových trendů, usnadňujících a zefektivňujících práci
- osobní rozvoj a poradenství
Tipy pro zaměstnance, jak získat u zaměstnavatele výhody, podporující rovnováhu pracovního a osobního života:
- proaktivní komunikace s nadřízeným
- osobní spolehlivost, vedoucí k důvěře zaměstnavatele
- ochota profesně růst, rozvíjet se
- loajalita a úcta k prostředí zaměstnavatele
- vstřícný přístup ke změnám
- flexibilita v případě krizových situací ve firmě
Pokud máte pocit, že i vy trávíte svůj život jen v práci, zkuste se na chvíli zastavit a odpovědět si na následující otázky:
- Jsem spokojená s dosavadním průběhem svého života?
- Mám pocit, že skutečný život jde mimo mě nebo ho doopravdy žiji?
- Představuji si, že tak jak žiji teď, budu žít i nadále?
- Jakou mám realitu v porovnání s mými touhami a sny?
- Umím odpočívat? Cítím se svěží nebo unavená?
- Napište si 5 pro vás nejdůležitějších věcí a upřímně si řekněte, jestli je ve svém životě opravdu máte?
Jestli nejste spokojena se třemi a více svými odpověďmi, je čas pro změnu. Pokud si říkáte, že to či ono změníte později a „až pak“, tak mějte na paměti, život je jen tady a teď.
Chcete na workoholismu zapracovat? Sjednejte si se mnou schůzku: Marta Němečková
Napsat komentář