Zbavte se mateřského strachu
Před oplodněním i během těhotenství jste byla relativně klidná, ale po porodu vás přepadl až panický strach o dítě? Strach je jedna z nejsilnějších emocí, která nás v životě paralyzuje. Je naprosto iracionální, přesto dokáže naším životem hýbat tak, že nám leckdy zamezí cítit opravdovou radost či štěstí. A mateřský strach v tom není výjimkou.
Napsala: Mgr. Kateřina Matláková, kouč a poradce
Máme-li o naše dítě silný strach, dítě jej vycítí a reaguje na něj. Často pak pláče, je nevrlé a nechce přijímat potravu. To samozřejmě v mamince vzbudí ještě úzkostnější stavy. Namísto toho, abychom si mateřství a rostoucí ratolest užívaly, jsme jen uzlíček nervů! Je-li naopak maminka klidná a důvěřuje sobě a přirozenému mateřskému pudu, děťátko je spokojené a zdravé. Pojďme se proto podívat na to, jak zklidnit sebe a potažmo naše dítko a jak se zbavit strachu:
Uvědomte si spouštěč
Zamyslete se, v jaké situaci či při jaké příležitosti se vám spustí panická reakce. Důvodem může být prožité trauma z dětství, nějaká negativní zkušenost během porodu dítěte apod. Strach je emoce, která má vždy svou příčinu.
Sdílejte s blízkými
Nenechávejte si své úzkostné strachy o dítě pro sebe. Nestyďte se a řekněte partnerovi, co zažíváte. Nejen že pochopí některé vaše chování, ale v případě panického záchvatu bude připraven zakročit. Pobavte se o svých obavách i s jinými maminkami a nechte se jimi inspirovat. Poradí vám, jak některé situace s miminkem zvládat. Dost pravděpodobně také zjistíte, že i jiné maminky mají či měly obdobné pocity. Vědomí „nejsem v tom sama“ (a vězte, že opravdu nejste) vám odlehčí a nebudete si připadat, jako úplný blázen.
Dýchejte
Jestliže pocítíte, že se blíží záchvat paniky, zrychluje se vám dýchání a srdeční tep, zastavte se a snažte se zklidnit. Zhluboka a pomalu dýchejte a mezi nádechem a výdechem udělejte krátkou pauzu. Hluboký a klidný dech vám pomůže prodýchat emoce a zklidnit tělesné reakce.
Dopřejte péči sama sobě
To, jak jsme byly vychované spolu s dnešním hektickým životem, zapříčinilo, že jsme se od svého přirozeného mateřského instinktu odchýlily. Abychom se na něj opět naladily, je důležité věnovat se sobě a svým potřebám. Ač je to s dětmi někdy složité, vytvořte si v každém týdnu časový blok sama pro sebe. Naučte se být chvíli bez dítěte a přijít na jiné myšlenky. Čas, který investujete do sebe, se odrazí na pohodě vašich ratolestí.
Popište své emoce
Strachy, úzkostné stavy a panické ataky se dají odstranit. Je důležité popsat si vlastní emoce a začít s nimi pracovat. Veďte samy se sebou rozhovor a snažte se racionalizovat, co se ve vás odehrává. Racionalizace vám může pomoci zmírnit, či zastavit úzkostné projevy. Z dlouhodobého hlediska je však vhodné odhalit příčinu strachu s odborníkem a odstranit ji natrvalo tak, aby se přehnaný a neadekvátní strach o dítě neopakoval.
Chcete na sobě zapracovat, abyste byla šťastná a spokojená? Objednejte si se mnou koučinkové sezení: Mgr. Kateřina Matláková
Napsat komentář