Žijete s váhavým mužem?
V každé domácnosti je potřeba rozhodovat se. Jaké koupit tablety do myčky, co bude o víkendu k obědu, kdo vyzvedne děti, kam se pojede na dovolenou apod. Pro někoho je takové rozhodování možná naprosto automatické, někteří však při pomyšlení na více variant padají do mdlob. No a pokud žijeme v jedné domácnosti s váhavcem, upadáme do mdlob i my!
Napsala: Mgr. Kateřina Matláková
Jak poznáte, že máte doma váhavce?
Zpravidla se jedná o muže, kteří mají problém rozhodovat se, a to téměř o čemkoli (jaké podlahy vybrat do nového bytu, na jaký film jít do kina, zda jít na večeři, nebo si uvařit doma…). V podstatě neustále nad něčím váhají, zvažují, dokolečka omílají „pro“ a „proti“, několikrát své rozhodnutí změní.
Co je důvodem váhavosti?
Váhaví lidé mají často problém rozhodnout se především proto, že se bojí udělat chybu a vzít za ni zodpovědnost. Tento mnohdy podvědomý strach je pro ně tak silný, že je paralyzuje, a oni si opravdu připadají v rozhodovacím procesu jako ve slepé uličce. Váhavé vzorce chování nám vznikají zpravidla v dětství. Dítě se kupříkladu rozhodlo pro nějakou variantu, se kterou byly následně spojené nepříjemné emoce, buď dostalo vynadáno od rodičů, fyzicky si ublížilo, nebo bylo vystaveno nějakému posměšku. Kombinace rozhodnutí a nepříjemného zážitku mohla být pro dítě natolik traumatizující, že si dětská mysl vytvořila ochranný mechanismus. Ten pak způsobí to, že se podvědomě bude jedinec vyhýbat tomu, co mu v minulosti přineslo nepříjemné pocity.
Jak k váhavému muži přistupovat?
Zajímavé je, že si „váhavce“ přitahují především dominantní ženy. Ty zprvu muže do rozhodnutí tlačí, poté to vzdají a rozhodují samy. Tohle však není z dlouhodobého hlediska nejvhodnější řešení ani pro jednu stranu. Ve vztazích si přitahujeme vždy partnery, kteří nás zrcadlí, a díky tomu zrcadlu se můžeme učit a pracovat na sobě. Pokud tedy žena narazí na váhavce, možná ji to má naučit trpělivosti, pochopení, nastavení vlastních hranic, nepřebírání zodpovědnosti partnera na sebe apod.
Rozhodně není dobré na váhavce extrémně tlačit, neboť se bude cítit pod obrovským náporem a jeho rozhodnutí by ve finále mohla potvrdit jeho obavy. Tím by se přístup k rozhodování jen zhoršil. Pokud budete rozhodovat jen za něj, „váhavec“ usne na vavřínech a vy budete mít pocit, že vedle sebe nemáte skutečného muže. Doporučila bych vám proto nechat některá méně závažná rozhodnutí na partnerovi a přitom ho podporovat a ujistit jej o správnosti volby. Muž tak postupně bude získávat sebevědomí a může svůj strach postupně prolomit. Svého partnera můžete také citlivě nasměrovat, aby vyhledal odbornou pomoc.
Co s tím, když to není k žití?
Dost pravděpodobně nebude žádné ženě s extrémně váhavým mužem úplně komfortně. Zároveň je dobré uvědomit si, že na všem se dá pracovat a každého partnera si přitahujeme z určitého důvodu. Proč jste si jej přitáhla právě vy? Zodpovězte si následující otázky:
Měla jsem již někdy před tím podobně váhavého partnera?
Byl některý z rodičů dominantní nebo umíněný ve svém názoru?
Byl některý z rodičů nerozhodný, ustrašený nebo se bál projevit?
Odpověděly jste si na uvedené otázky a obzvlášť na tu první ANO? Pak jste si pravděpodobně zakódovaly během dětství taková nastavení, díky kterým si dnes váhavé partnery opakovaně přitahujete. Smyslem pro vás tedy není vyměnit partnera, protože ten nový by zřejmě váhal úplně stejně, ale nejprve je dobré odhalit příčinu a odstranit ji, a až poté se rozhodovat o vztahu s váhavcem.
Tolerantní a podporující žena bude snadněji vědět, jak svého partnera podpořit a nasměrovat ho, aby se se svým strachem konfrontoval. Na druhou stranu je důležitý i aspekt protistrany. Pokud váhavec nebude chtít sám u sebe nic změnit, žádná žena s ním nic nezmůže. Pak je v rámci vlastní ochrany vhodnější nastavit jasná pravidla a v nejhorším případě vyklidit pole. Na vztah – jeho radosti i překážky – přeci musejí být dva.
Napsat komentář