Zůstat, anebo jít – když máte o vztahu pochybnosti
Váš vztah s partnerem je relativně spokojený, žijete spolu několik let a začínáte uvažovat o sňatku i dětech. Váš partner touží po rodině, ale ve vás to vyvolává pochybnosti. Je pro vás skutečně tím pravým? Nejistota a občasné pochybnosti do vztahu patří. Velké pochybnosti však mohou vést k samotnému zániku vztahu, neboť vás nutí zaměřit se na to, co nefunguje.
Napsala: Mgr. Kateřina Matláková
Pochybnosti o partnerovi vznikají nejčastěji ze dvou důvodů. Jsou buď oprávněné, nebo jsou důsledkem strachu ze ztráty svobody.
Oprávněné pochybnosti
Pochybnosti o partnerovi jsou skutečně na místě a vy uvnitř sebe cítíte, že pro vás partner není ten pravý. Bojíte se ale své vnitřní volání následovat. Máte strach ze vztahu odejít a možná jste příliš pohodlní to řešit. Ve vztahu vás také udržují myšlenkové konstrukce typu: „Co bych chtěla víc, nemlátí mě, nepije, je ke mně hodný“ nebo „Na lepšího muže bych neměla, tenhle je jistota“. Jestli si u sebe podobné myšlenkové pochody uvědomujete, je potřeba na nich začít pracovat ještě před svatbou! Vytvářejí totiž brzdu pro to, abyste se rozhodla podle svého skutečného vnitřního cítění. Až se svého strachu zbavíte, budete dobře vědět, co máte dělat a zda je partner ten pravý.
Ztráta svobody
Druhou příčinou obav je strach ze ztráty svobody. Partner je pro vás vhodným mužem a vztah má velký potenciál. Obzvlášť jste-li svobodomyslná žena, můžete se trvalému závazku podvědomě bránit. Manželství a trvalé soužití s mužem pro váš vnitřní systém totiž znamená ztrátu možnosti seberealizace. Vaše mysl vám předkládá důvody, proč byste do manželství s tímto mužem neměla vstupovat. Čím víc se na tyto pochybnosti zaměříte, tím více se prohlubují a od partnera vás vzdalují. Paradoxem je, že ať už by přišel jiný muž a byl by docela kompatibilní, po nějakém čase by vaše mysl opět začala pochybovat. Proto je důležité zbavit se svých podvědomých strachů ze ztráty svobody, respektive uvidět je a nepřikládat jim takovou důležitost.
Překonejte svůj strach
Ať tak či tak, strach není nikdy dobrým rádcem. Pokud jej však v sobě máte a projevuje se u vás jako pochybnost o vašem partnerství, nutí vás k hlubšímu zamyšlení. Využijte jej proto k rekapitulaci a skutečnému uvědomění, co k partnerovi cítíte. Buďte k sobě maximálně pravdivé a přemýšlejte nad věcí z dlouhodobého horizontu. Je totiž méně bolestivé rozejít se hned, než po pár letech svazku a dvou dětech.
Je pro vás ten pravý!
A pokud si odpovíte a ukotvíte v sobě, že je pro vás tím pravým? Už samotné toto uvědomění vám pomohlo částečně strach překonat. Ještě větší odvahu v sobě pak můžete podpořit v předsvatebním rituálu. Stejně jako v dřívějších dobách, i dnes se předsvatební rituály dělají proto, aby se žena mohla za podpory svých přítelkyň a zkušenějších žen se svým strachem konfrontovat a nechat ho za sebou. Ženy se vědomě rozhodují opustit jednu část své svobody a odevzdat se doživotně jednomu muži. Rituál vám pomůže vyrovnat se se strachem, najít v sobě odvahu překročit ho a přerodit ve vědomé rozhodnutí zůstat. O tento silný prožitek se pak můžete opřít vždy, když začnete v budoucnu opět pochybovat.
Napsat komentář