Zvládněte rozchod s grácií
Už se tak stalo. Rozešli jste se. Sice vás to bolí, ale cítíte, že tentokrát je to definitivní. Ať už rozchod proběhl z vaší strany, nebo ze strany partnera, patří k nejnáročnějším zkouškám v životě. Jak se tedy smířit s koncem vztahu? Jak z tohoto bolavého procesu vyjít s čistým štítem a s grácií?
V dnešním článku vám v pěti krocích poradím, jak na to.
Krok 1: Přijměte fakt, že vztah skončil
Pokud jste si řekli, že tentokrát je to definitivní, tak tuto skutečnost přijměte. Nesnažte se partnera kontaktovat a vylévat si své zlomené srdce. Stojíte před těžkou zkouškou, ale jsem přesvědčena, že ji zvládnete, i když to bolí. Zkuste k sobě být pokud možno laskaví a nenakládejte si toho na sebe příliš. Hlavně v oblasti práce. Lidé se po rozchodu často vrhnou po hlavě do práce a myslí si, že závratné tempo jim pomůže zapomenout. Toto je však velký omyl. Pocity v sobě naopak zadusíte, což ale neznamená, že zmizely. Naopak si dovolte čas na smíření, že člověk, se kterým jste toho tolik prožili, je pryč. Neznamená to, že budete v práci plakat jako želva, ale nebudete si nasazovat umělý úsměv, pokud to tak necítíte. Konfrontujte se se svými pocity, a pokud potřebujete v kritickém období pomoct, vyhledejte odborníka, který vás touto situací provede. Takto jsem to kdysi udělala já, když se mi rozpadl sedmiletý vztah, kterému jsem tolik věřila. Rána to byla velká, ale věděla jsem, že život jde dál. Moje koučka mě tehdy celou situací provedla a byla mi oporou ve chvílích, kdy jsem potřebovala stabilitu. S celou situací jsem se mnohem rychleji smířila, a hlavně jsem se naučila žít bez závislosti na partnerovi. Nesmírně mi také pomohlo, že jsme společně zpracovávaly emoční vlny, které pro mě byly do té chvíle neznámé. Měla jsem tendenci mít emoce pod kontrolou, ale v této situaci už to nešlo jinak, než se s nimi konfrontovat. I díky ní byl celý proces rekonvalescence rychlejší a stín zkrachovalého vztahu se se mnou netáhl roky, jak to mnohdy vidím u svých klientů či na workshopech.
Krok 2: Naučte se žít sami se sebou
Tento úkol je snad nejnáročnější, zvlášť pokud jste spolu byli mnoho let. Když vztah skončí a rozchod je definitivní, najednou cítíte a vnímáte obrovské prázdno, které nastane po odchodu partnera. Zvláště v pochmurném počasí se mohou dostavit až depresivní stavy, kdy člověk hledá a nenachází smysl existence. Lidé po rozchodu mají také tendenci sklouznout k alkoholu v domnění, že svou bolest přebijí. Nepřebijí. Naopak, vše bude ještě horší, protože alkohol váš stav ještě prohloubí. Zkuste to tedy jinak. Uvědomte si, že pokud se nedáte dohromady a nezačnete se sebou něco dělat, váš stav se nezmění lusknutím prstu. Ze všeho nejdůležitější je sebrat síly k tomu, abyste přežili. Ve chvíli, kdy budete z nejhoršího venku, můžete začít sbírat síly k tomu, že si svůj život chcete také užít. Každá životní lekce vás posílí. Každá. Ale nesmíte podlehnout skepsi a dlouhodobému pocitu smutku. Je důležité mít vůli tento stav překonat a nevracet se pořád (ani myšlenkově) k partnerovi, se kterým váš vztah očividně nefungoval. Zaměřte se proto na sebe a začněte poznávat, kdo vlastně jste. Dopřávejte si alespoň ze začátku drobné radosti a ptejte se sami sebe, kdo vlastně jste. Začněte žít svůj život, věnujte se věcem, které vám dělají radost. Naučte se vydržet sami se sebou aspoň jeden den. To bývá pro mnohé velká výzva. Avšak ve chvíli, kdy budete vědět, kdo jste vy, můžete se připravovat na vztah s člověkem podobného naladění. Nevrhejte se hned do nového vztahu, zvláště pokud jste spolu žili roky. Na nový vztah totiž nejste připravení a akorát by se vaše rány ještě více prohloubily.
Krok 3: Poučte se ze vztahu
Každý děláme chyby. A vztahy slouží k tomu, abychom se něčemu naučili a poučili se. I když máte pocit, že vy jste se chyby nedopustili a celé to byla jen jeho nebo její vina. Právě v tuto chvíli se zastavte a zeptejte se sami sebe, co byste ve vztahu udělali jinak vy? Co byste mohli zlepšit? Vždycky je prostor pro zlepšení, a tudíž pro práci na sobě. Ať už se jedná o komunikaci ve vztahu, přílišné lpění nebo až závislost, očekávání od partnera. Až se vaše emoce uklidní, jděte do sebe a podívejte se na vztah očima partnera nebo partnerky. Skutečně byla chyba výhradně na druhé straně? Pokud cítíte, že máte prostor pro zlepšení, začněte s nalezenými tématy pracovat. Na konzultacích se setkávám nejčastěji s tím, že se jeden z partnerů přizpůsobuje druhému v podvědomé snaze, že druhý začne plnit nenaplněné očekávání. A zde bývá zakopaný pes. Pokud máte nějaké přání, učte se nahlas a s otevřeným srdcem komunikovat své pocity. Dojde totiž k tomu, že se oba partneři otevřou a nastává prostor pro vyladění. Máte možnost jít ještě dál, a to tím, že se sami sebe zeptáte, jak byste se cítili, kdybyste byli sami sobě partnerem. Jak by vám s vámi bylo? Cítili byste se dobře? A buďte k sobě upřímní. Lidé totiž vyvíjejí podvědomý tlak a dusno, aniž by si to uvědomovali, právě kvůli neplněným očekáváním. Pokud máte očekávání, komunikujte je. Avšak nejlepší stav je jasně vědět, co chcete, vyslovit svá přání (namísto očekávání) a nelpět na nich. A vlastně nelpět ani na druhém. Pokud se o sebe budete umět postarat sami, budete vyzařovat příjemné energie a druhý se k vám bude rád vracet, aniž by musel.
Krok 4: Nechte partnera jít
Našel si jinou nebo ona už má v hledáčku nový objev? Bolí to? Tak ho nebo ji nechte jít. I když uděláte všechny možné psí kusy od změny image, aby došlo k návratu, postování cool fotek na Facebooku, nikoho nemůžete ke vztahu donutit. A to ani slzami, ani křikem. Přece nechcete, aby s vámi byl někdo ve vztahu ze soucitu. Tak slabí přece nejste. Naopak, vzchopte se, seberte sílu a začněte vidět to, že konec je jen začátek něčeho nového. Uvidíte, že až se za vztahem za nějakou dobu ohlédnete, sami uznáte, že to až tak dokonalé nebylo. Kdyby bylo, na vztahu byste pracovali a snažili se vyladit. Pokud byl váš vztah plný křiku a trápení, dopřejte svému protějšku, že našel nebo našla štěstí někde jinde. Ve vztahu máte být spokojení a kvést. Tak nelpěte na něčem, v čem jste šťastní nebyli. Nevolejte tedy bývalému nebo bývalé s prosebnými nářky o návrat. Nesledujte jejich profily na sociálních sítích a nechoďte na místa, která jsou pro vás emoční. Dopřejte si čas celou situaci strávit a postavte se na vlastní nohy. Také žárlivost vůči novému protějšku vaší bývalé lásky je naprosto zbytečná a destruktivní emoce. Vy nikdy nemůžete (a snad ani nechcete) být jako někdo jiný. VY JSTE VY. Jen máte zraněné sebevědomí způsobené odmítnutím. Nesrovnávejte se a raději si hledejte cestu k sobě. To, že byl někdo lepší než vy, ještě neznamená, že jste špatně. Vy jste jen uvěřili, že je někdo lepší než vy. Tak zmobilizujte své síly, nechte partnera jít vlastní cestou a pracujte na sobě. Uvidíte, že to přinese své ovoce.
Krok 5: Řekněte si, jaký vztah doopravdy chcete
Ve chvíli, kdy budete vnitřně klidní a s koncem vztahu budete smíření, můžete začít přemýšlet o tom, co skutečně chcete a vedle jakého člověka rozkvetete, a to dlouhodobě. Na workshopu „Ukončete samotu a otevřete se novému vztahu“ o této tematice podrobně mluvím a účastníkům kladu na srdce, aby si skutečně dopřáli dostatek času a nikam nespěchali. Proč? Abyste si mohli do života pustit nového partnera či partnerku, potřebujete dokonale znát sami sebe. Je nutné, abyste věděli, co chcete, jak si přejete žít, kde jsou vaše hranice, ať už v běžném životě, nebo například v intimitě a sexualitě. Tento proces sebepoznání se nedá přeskočit. A pokud ho přeskočíte a vrhnete se bezhlavě do nového vztahu, po čase stejně narazíte. Takže jak říká staré přísloví: „Hlavně klid a nohy v teple.“
A co dál?
Jsme tu od toho, abychom si život užili, a ne, abychom vyživovali staré rány a bolesti. Ať je vaše rána sebevětší, pokud k situaci přistoupíte jako k výzvě a překonáte ji, bude váš život spokojený. Uvědomíte si totiž, že některé situace skutečně nestojí za to, abyste jim věnovali přespříliš z vaší drahocenné energie. I já jsem kdysi byla zlomená a na kolenou. A právě prací na sobě jsem dnes šťastná a radostná. Pokud potřebujete povzbudit nebo načerpat sílu, ráda vám pomohu ať už individuálním sezením, či na workshopech, které vás nenechají sedět na místě.
Napsat komentář